VYBRAT REGION
Zavřít mapu

N–klub, nízkoprahové zařízení pro děti, které se ocitly 
v problémech

Nymburk - Nízkoprahové centrum se zabývá prevencí různých druhů rizikového chování dětí a mládeže. Jeho N-klub poskytuje bezpečné, nestresující zázemí a odbornou pomoc dětem, které si v obtížné situaci neví rady. Proto je navýsost důležité, že klub jede i o prázdninách.  

4.8.2016
SDÍLEJ:

N-klub pomáhá dětem v nepříznivé životní situaciFoto: DENÍK/Ivana Šmejdová

Neutěšená situace v rodině, hádky, rozvod rodičů, nepřiměřené nároky na dítě, v krajních případech domácí násilí, šikana od spolužáků, kyberšikana, nespokojenost se sebou samým, s okolním světem, tohle a řada dalších podnětů může být rozbuškou, která dítě zažene do osidel návykových látek včetně kouření a dalších forem rizikového chování. Aby se mu zabránilo, je nezbytná systematická odborná pomoc. Tu poskytuje N-klub, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, které je součástí spektra služeb pro rodinu a děti Semiramis z.ú. V Nymburce sídlí po nedávném přestěhování na sídlišti. Do nenápadného, nízkého objektu s předzahrádkou se vstupuje z ulice Generála Sochora. Tady čekají na děti několikrát 
v týdnu lektoři, připravení naslouchat, poradit, pomoci, ale také často jen nechat malého klienta být nebo mu nabídnout nejrůznější volnočasové aktivity.

„Před prázdninami jsme se s dětmi zúčastnili akce Restaurant Day, což je velmi baví. Něco malinko jsme si tam vydělali na letní aktivity. Snažíme se společně 
o úpravu klubu. Zvelebujeme venkovní prostředí, získali jsme palety, kterés dětmi obrušujeme, natíráme
 a vyrábíme z nich zahradní nábytek na dvorek, který chceme právě teď v létě 
využívat třeba na ping pong, pro který máme stůl, ale dovnitř se nevejde," líčí Radka Plačková, vedoucí centra.

Od ní se rovněž dozvídáme, že má N–klub přes léto upravenou otevírací dobu. Pro starší děti je otevřeno v úterý a ve čtvrtek od 10 do 15 hodin, pro mladší děti ve středu od 10 do 13. „Také chceme o prázdninách nejméně dvakrát uspořádat večerní klub do 22 hodin, třeba s grilováním nebo 
s opékáním buřtů, Přesné termíny se děti včas dozví 
z nástěnky nebo Facebooku," říká Radka Plačková.

Ovšem k vrcholům prázdninového programu N-klubu nepochybně patří výlety. 10 klientů klubu ve věku 14 – 16 let vyrazí se svými lektory už příští týden stejně jako vloni na několik dní na Malou Skálu do osvědčeného penzionu. Jeho majitelka je velmi vstřícná 
a má pochopení pro děti, které se ne vždy chovají podle bontonu.  Pro některé z nich to bude jediný prázdninový výjezd…

Radka Plačková a její tým zpestří léto dětem z N-klubu ještě i jednodenním výletem, například do Prahy do skate parku, což malí skejťáci a koloběžkáři velmi ocení, znají rampy jen 
v blízkých Poděbradech nebo Kolíně.

Po prázdninách se rozjede opět činnost spojená se školní docházkou. K ní patří  doučování, které však N-klub nemůže z kapacitních důvodů zajistit v dostatečné míře, a proto vítá v tomto ohledu spolupráci s Farní charitou. Ta  zahájila začátkem roku projekt doučování v rámci dobrovolnictví 
a získala pro něj šest  studentek gymnázia.

„Chceme šikovné  dobrovolnice z charity v jejich činnosti do budoucna podpořit, aby to nevzdávaly, když se výsledky nedostaví hned. Jsou to nejen znalosti a vědomosti, které děti od nich získají, ale i samotný kontakt se starším, úspěšným spoluvrstevníkem je pro pro děti nesmírně významný," ví Radka Plačková.

N–klub, zmíněná Farní charita nebo občanské sdružení Respondeo jsou instituce, které tiše, neokázale, bez mediálního humbuku pomáhají desítkám dětí v tíživé sociální situaci, do které se pohříchu dostávají kvůli dospělým. Proto se sluší alespoň čas od času jim poděkovat.

Autor: Ivana Šmejdová

4.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kateřina a Jana Hladíkovy z Mladé Boleslavi - mistryně České republiky v cross country, nebo-li v terénním závodě na horských kolech.
7

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Letní projekce nevymizely, promítá se i v zámeckém parku

Nymbursko /INFOGRAFIKA/ - Letní kina, jejichž projekce patřily dlouhá desetiletí k prázdninové zábavě, pomalu zanikají. Může za to nezájem lidí, ale i technická náročnost, která zamezuje provozovatelům promítat nové filmy. Přesto se v kraji stále najdou místa promítání pod širým nebem, kde se lidé baví.

FOTO: Rodiče kontrolovali, děti odměnili

Sadská - Blíží se závěr prázdnin a v souvislosti s tím uspořádala policie ve spolupráci s Besipem preventivní bezpečnostní akci.

Desetitisíce ukradené v herně našli policisté během hodiny

Čelákovice – Pouhou hodinu se podle policie radovala ze snadno získaných peněz trojice cizinců ve věku od 19 do 37 let, kteří jsou podezřelí z okradení pracovníka herny v Čelákovicích. Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ v pátek informovala, že k činu, který byl zřejmě předem promyšlený a naplánovaný, došlo během druhého srpnového úterka; dvě hodiny před polednem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení