VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí lidé z pěti zemí se sešli v DDM Poděbrady. Díky ceně vévody z Edinburghu

POděbrady - 19 účastníků z 5 zemí rozbalilo v neděli karimatky a spacáky v Domě dětí a mládeže Symfonie 
v Poděbradech. Stráví spolu kreativní týden díky mezinárodnímu vzdělávacímu programu DofE.

2.8.2016
SDÍLEJ:

Mezinárodní kemp členů Klubu absolventů DofEFoto: DENÍK/ Ivana Šmejdová

Malta, Finsko, Polsko, Turecká a Česká republika. To jsou země, jejichž reprezentanti dorazili v neděli do Domu dětí a mládeže Poděbrady na mezinárodní kemp absolventů vzdělávacího programu DofE. Nymburský deník zastihl 19 účastníků, členů Klubu absolventů, právě ve chvíli, kdy probíhala první pondělní aktivita: vymyslet si na základě dané barvy imaginární zemi a představit ji ostatním.

Hned první vymyšlená země měla název Green Paradise, Zelený ráj, a naznačovala kladný vztah jejích obyvatel k přírodě a životnímu prostředí. Divák ocenil nápaditost, vtip a zápal, 
s jakým mladí lidé svůj imaginární zelený svět prezentovali. O nic víc pozadu nezůstala hnědá, žlutá či modrá skupina. Dívky 
a chlapci z různých zemí se znali sotva chvíli, ale bylo jasné, že se nebaví podobným způsobem poprvé, že jim nečiní problém komunikovat a spolupracovat 
s novými lidmi. Díky absolvování programu DofE totiž umí řadu věcí a mají co nabídnout, jsou nezaujatí, citliví, sociálně vnímaví. Právě tohle je cílem programu.

„Mezinárodní cena vévody z Edinburghu podporuje mladé lidi ve věku 14 – 25 let na celém světě v rozvíjení jejich dovedností, v aktivním využívání volného času. Program je postavený na čtyřech oblastech, do nichž se mladí lidé dobrovolně zapojují: rozvoj individuálních dovedností, dobrovolnictví, sport a dobrodružná expedice. Každá oblast má tři úrovně náročnosti od bronzové po zlatou," vysvětluje hlavní organizátorka Pavla Műllerová, která sama programem prošla a dnes pomáhá organizovat tenhle kemp určený právě absolventům programu DofE, pro něž existuje možnost pravidelných setkávání klubů absolventů z celého světa.

Dům dětí a mládeže Symfonie (DDM) zahrnuje celosvětový program do své nabídky volnočasových aktivit již 15 let. „Dnes už máme spolupracovníky z řad našich absolventů, jako je Pavla, kteří se k nám vrací jako přátelé a snaží se dělat pro další lidi to, co jsme dříve dělali pro ně my. To je na tom ta úžasná myšlenka. Oni si vybudovali vazby 
a vztahy po celém světě 
a chtějí je využívat i nadále. Proto vznikl model těchto mezinárodních kempů pro absolventy," přibližuje princip organizace Yvona Dočkalová, vedoucí společensko -vědního oddělení DDM.

Jaký program vlastně čeká účastníky týdenního kempu? Jednak se seznámí s lázeňským městem, jednak 
s Prahou, vyrazí pěšky podél Labe do Osečka a Libice nad Cidlinou, také si vyjedou na Sněžku, budou stanovat 
v Českém ráji a vyrazí do Prachovských skal. Nebyl by to však program DofE, kdyby nezahrnoval rozvoj dovedností, takže pro slečny je připravená výroba šperků 
a pro pány lukostřelba.
Významnou součástí je 
i dobrovolnická služba. Mladí lidé proto navštíví Charitu ČR, kde budou diskutovat o sociální a zdravotní péči u nás i o humanitární pomoci a rozvojových projektech v zahraničí. Také věnují jeden večer pomoci v DDM Poděbrady.

DDM Poděbrady je jednou ze stovky center, jejichž prostřednictvím se mohou mladí lidé do programu 
v České republice zapojovat.„Začátky spadají do roku 1995, tehdy se program týkal malého okruhu dětí, ale od roku 2013 jsme začali zapojovat mnohem více institucí včetně škol. V současné době jich je už 100 s tím, že do konce roku budeme mít 2 000 účastníků, což už je poměrně hodně. 
V mezinárodním měřítku se jedná o 140 zapojených zemí a 1 milion mladých lidí, kteří ročně do programu vstupují," říká Tomáš Vokáč, ředitel Národní kanceláře Mezinárodní ceny vévody 
v Edinburghu.

Je nad slunce jasné, že DDM Symfonie před lety objevil a do své programové nabídky zařadil prestižní, mimořádnou akci, kterou program DofE bezesporu je. Ku štěstí mládeže z Poděbrad a okolí.

Autor: Ivana Šmejdová

2.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radnice v Poděbradech.

KRÁTCE: Starosta provede radnicí

Herečka Květa Fialová.
AKTUALIZUJEME
15

Do filmového nebe odešla Květa Fialová, Tornádo Lou z Limonádového Joe

OBRAZEM: Duchovní otec Škody Favorit převzal pamětní medaili

Mladá Boleslav - Letecké muzeum Metoděje Vlacha Mladá Boleslav bylo svědkem jedinečné slavnostní události. V pondělí odpoledne si zde převzal z rukou předsedy poslanecké sněmovny Jana Hamáčka pamětní medaili duchovní otec automobilu Škoda Favorit - konstruktér Petr Hrdlička. Právě tento model letos prochází velkým mezníkem, je to totiž přesně třicet let, co byl Favorit poprvé představen veřejnosti. 

Šofér nerespektoval nejen zákaz řízení, ale ani příkaz k nástupu do vězení

Brandýs nad Labem – Nejdřív ujet a pak utéct po svých se snažil 32letý řidič, kterého policisté z Brandýsa nad Labem chtěli zastavit k silniční kontrole. Když neuspěl, snažil se ještě vybruslit ze šlamastyky tím, že se vydával za svého bratra. Ani to se mu nepodařilo. Měl ovšem hned několik důvodů, proč se hlídku snažil přesvědčit, že hovoří s někým jiným: za každou cenu se chtěl vyhnout eskortě do vězení. Vyplývá to z informací policistky Evy Hašlové. Ta v pondělí informovala o okolnostech honičky, která se na Praze-východ odehrála v pondělí 18. září.

Sameček zubra evropského dostal jméno Turbulent Knight

Benátky nad Jizerou /FOTOGALERIE/ – Malý sameček zubra evropského, který se narodil v přírodní rezervaci Traviny nedaleko Benátek nad Jizerou, dostal o víkendu jméno Turbulent Knight neboli Nezkrotný rytíř.

OBRAZEM: Hořátevský závod dojelo 178 cyklistů

Hořátev - Závod na horských kolech, Memoriál Jiřího Ponce Hořátevská rovina, je jedním ze dvou závodů po Všechlapské šlapce, které patří do seriálu Nymburk Holohnát Tour. Do tohoto závodu se přihlásilo 202 jezdců ze všech kategorií, z toho 178 dojelo a jejich výsledky byly započítány. Trať dlouhou přes 40 kilometrů nejrychleji zdolala čtveřice jezdců Jakub Kavalír, Michael Kubín, Michal Zápotocký a Jan Horáček, jejichž dojezdové časy se lišily pouhými vteřinami. Nejrychlejší Jakub Kavalír z KC Kutná Hora dojel do cíle za 1:22:03, „nejpomalejší“ z této úvodní skupinky, Jan Horáček, byl o pouhých 5 vteřin horší. Nejrychlejší mezi ženami byla Kateřina Serbusová ze Semic, která trať zdolala za 1:36:58.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení