VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KRÁTCE: Pylová intenzita se zhoršuje

Nymbursko – V uplynulých dnech se zvýšila koncentrace pylů v ovzduší. Jde o pyl z květů stromů a květin, který způsobuje mnohým lidem alergické reakce.

15.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Podle odborníků bude pro nejbližší období dominantním alergenem ještě stále pyl dubu, hojný bude pyl buku a jehličnanů. Postupně bude přibývat pylu jitrocele a šťovíku. Koncentrace pylu řepky olejky se bude držet na stejné úrovni. Pozvolna se bude rozbíhat plná sezona trav. Koncentrace pylových alergenů v ovzduší je závislá na lokální situaci, na Nymbursku by mohl déšť pomoci.

Václav Hudeček vzpomíná

Nymbursko – Jakou vazbu na střední Čechy mají známé osobnosti? Řada z nich tu bydlí, řada z nich tu tráví svůj volný čas. Každou sobotu po 13. hodině ve vysílání Českého rozhlasu Region si jednu ze známých osobností pozve k mikrofonu Pavel Vítek v pořadu Tady to znám. Hostem dalšího vydání bude rodák z Rožmitálu pod Třemšínem – houslový virtuos Václav Hudeček. Dnes hodinu po poledni na frekvenci 100,7 FM.

Poděbradka hraje seniorům

Třebestovice – Centrum sociálních a zdravotních služeb Poděbrady pořádá ve společenském sále v Třebestovicích zábavné odpoledne pro seniory ke Dni matek. Akce se koná 25. května od 14 do 17 hodin. K poslechu a tanci tam bude hrát Poděbradka pod vedením Oldy Hořáka. Pořadatelé zajistili i možnost svozu autobusem. K účasti je potřeba se přihlásit do 19. května na telefonním čísle 775 890 919.

Dobšané slaví deset let

Dobšice – Den plný zábavy, hudby, potkávání, kultury, dobrého jídla a pití připomene 27. května deset let od existence spolku Dobšané, výročí 150 let dobšických Božích muk a 110 let od narození významného rodáka Zdeňka Pohla, prvního vítěze pardubické Zlaté přilby. Program začíná v poledne před Dobšickým šenkem. Slavnostní zahájení oslav s přípitkem všech Dobšanů a dobšickou hymnou se koná v 15.45 hodin. Lidé se dále mohou těšit na dechovku Františka Kmocha i další kapely, mažoretky i připomínku dobšických předků. V 19 hodin přijde čas podvečerního překvapení.

Gurmáni přispějí na charitu

Nymburk – Restaurant Day s ochutnávkami specialit vyrobených přímo účastníky se koná ve farní zahradě na Kostelním náměstí v sobotu 20. května od 11 hodin. Od 12.30 hodin tam zahraje tak trochu jiná cimbálovka Ponk. Výtěžek bude použit pro potřeby farní charity.

Autor: Redakce

15.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kmotrem nové knížky spisovatele Jana Řehounka byl profesor Pavel Pafko.
7

Novou knížku Jana Řehounka pokřtil Pavel Pafko

Profesionální hasiči změřili své síly v krajské soutěži Nejtvrdší hasič přežije
63

Profesionální hasiči změřili své síly v krajské soutěži Nejtvrdší hasič přežije

O část snůšky včelaři přišli, med ale bude

Nymbursko – Včelaři jsou stejně jako zemědělci odkázáni na rozmary počasí. To s nimi a jejich včelami letos sehrálo pěkně divokou hru. Po velmi teplých dnech na začátku jara nastalo prudké ochlazení, včely přišly o část snůšky z ovocných stromů a některé méně zakrmené se rozplodovaly a následně umíraly hlady.

AKTUALIZOVÁNO

IKEM hlásí objev: cukrovka je pryč během několika minut

Praha – Zcela nový léčebný postup, který může znamenat naději na nový život nejen pro statisíce obyvatel naší země, které trápí onemocnění cukrovkou druhého typu, ale doslova by mohl znamenat revoluční objev v lékařství pro celý svět, se chystá testovat Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Aktuálně hledá 150 tlouštíků trpících diabetem, na kterých bude ověžovat účinnost metody DiaGone vyvinuté v Izraeli. Tam se již léčbě podrobilo 27 pacientů – a to nejen s velice nadějnými výsledky, ale hlavně bez komplikací. Ukazuje se, že pacienti trpící cukrovkou mohou žít i bez cukrovky – a bez toho, že by se museli výrazněji omezovat ve svém životním stylu (třeba drastickými dietami). Ověřovat tyto experimentální poznatky se budou v příštích třech letech nejen v Praze, ale také ve Španělsku – a další dvě centra mají vzniknout rovněž v Izraeli.

Kolonáda bude patřit basketu

Poděbrady - Na poděbradské lázeňské kolonádě vyrostou čtyři hřiště pro venkovní basketbal. O příštím víkendu se na nich odehraje mezinárodní turnaj s účastí sportovních celebrit. Velkolepé oslavy sedmdesáti let od založení basketbalu ve městě budou provázet i kulturní akce.

Boleslavsko by se mohlo obejít bez úpravny vody

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Na Boleslavsku teče z kohoutků možná ta úplně nejkvalitnější voda v celém Česku. Také proto místní společnost Vodovody a kanalizace už před několika lety upustila od chlorování 
i jiných způsobů hygienického zabezpečování vody. Potvrdil to Tomáš Zahrádka, které v boleslavské firmě šéfuje výrobně vody.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies