VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel sv. Petra v okovech 
zažil historický okamžik

Velenka - Na kostele ve Velence přibyl nový tubus se vzkazem pro budoucí generace

26.7.2013 1
SDÍLEJ:

Páter nymburské římskokatolické farnosti Jaroslav Krajl dává do tubusu poselství pro příští generace, které budou za více než padesát let kostel opravovat.Foto: DENÍK/ Milena Jínová

Kostel sv. Petra 
v okovech ve Velence se dočkal poprvé od roku 1987 opravy. Velkou zásluhu na tom, že na rekonstrukci církev získala evropské peníze z Programu rozvoje venkova, Státního zemědělského intervenčního fondu, má i Občanské sdružení občanů a přátel Velenky.

Nový kříž, kopule, krovy, střešní krytina a odvodňovací kanál kolem kostela. Všech těchto částí se oprava, u níž ještě nebyla určena konečná částka, týká. „Ještě bychom nakonec rádi do kostela přivedli elektřinu a nechali ho zevnitř vymalovat," doplnil výčet všech novinek Petr Šťastný ze sdružení.

Kostel ve Velence zažil od roku 2006 několik velmi zajímavých koncertů, při prvním z nich zazpívala Sisa Sklovská, další úžasný koncert uskutečnila ve Velence Eva Urbanová. A právě tyto kulturní události jsou jedním 
z důvodů, proč se místní občanské sdružení pustilo do jednání s církví a shánění peněz.
Deset procent spoluúčasti 
z celkové částky nese zčásti obec, nějaké peníze přispěli sponzoři a zbytek zaplatí církev. Občanské sdružení zaplatilo v roce 2009 projekt opravy.

Včerejší den byl historickým okamžikem, při kterém byl vynesen s křížem tubus se vzkazy pro budoucí generace. Podle odhadů by totiž nově opravený kostel měl vydržet dalších padesát let. Listinu, dobové fotografie a mince dal do tubusu páter Jaroslav Krajl z nymburské římskokatolické farnosti.

První zmínky o kostele ve Velence pocházejí už z roku 1352, ale kdy přesně kostel vznikl, se neví. Velmi důležitou osobností v historii Kostela sv. Petra v okovech byl magistr filozofie a sv. Písma bakalář Jan Vilém Schreitter ze Scgreittenthalu. Hned po svém nástupu 8. dubna 1711 na faru v Sadské sepsal dokument, ve kterém se uvádí, že 
k velenskému filiálnímu kostelu „je připojena ves se 134 dušemi". O stavbě nového kostela bylo rozhodnuto v roce 1728. Kostel sv. Petra v okovech byl slavnostně vysvěcen 29. září 1734. Celkové náklady na tuto stavbu činily 4 tisíce zlatých, bez nákladů na výrobu oltáře.
Kostel je jednou z 27 staveb v Království českém, které projektoval slavný architekt K. I. Dientzenhofer. Kostel tak právem patří mezi významné stavební památky pozdního baroka a 3. května 1958 byl zapsán do seznamu státních kulturních nemovitých památek.

Autor: Milena Krejsová

26.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sokolečská lávka v režii místních sokolů a dobrovolných hasičů přinesla báječnou zábavu.
53

FOTO: V Sokolči se vody nikdo nebojí

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

KRÁTCE: Autobusová síť se mění

Nymbursko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Festival Brod 1995 se definitivně vrátil do místa vzniku Rock for People

Český Brod /FOTOGALERIE/ – Původně to měla být před třemi lety jen oslava dvacetin festivalu Rock for People, který se na českobrodském hřišti Na Kutilce zrodil, když ale areál přestal stačit, přestěhovali jej pořadatelé do Hradce Králové. Nakonec se ale zrodila tradice – vzpomínkový festivalový den za rok nahradil koncert kapely Stromboli a další rok opět festival.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení