Pokud vytočíte 155, dovoláte se na jedno z operačních středisek, která působí v Jesenici, Mladé Boleslavi, Příbrami, Kolíně, Benešově a v Kladně. Jejich operátorky mají vyšší zdravotnické vzdělání a jsou školené, aby dokázaly vyhodnotit závažnost stavu pacienta. Denně přijímají stovky hovorů, musí komunikovat s lidmi, kteří se ocitli ve vypjatých situacích. Někdy jsou bohužel vystaveny i tomu, že si z nich volající dělají legraci nebo je častují nadávkami.

Co říci operátorce

Základní pravidlo pro volání na linku zní: srozumitelně říci, kdo volá, kde a co stalo, jaké má pacient obtíže a kontakt na volajícího. Ten je důležitý, když si operátorky potřebují ověřit nějaké informace nebo se doptat na cestu, když má sanitní vůz problém najít správný dům. Pokud je v místě orientace složitá, je dobré vyslat jednoho člena rodiny naproti sanitce, aby jí ukázal cestu. Také je vhodné popsat výrazné orientační body v okolí: náměstí, samoobsluha, kaplička, kostel… Některé oblasti nejsou dostatečně značené a nebo se jedná o novou výstavbu – a může se stát, že satelitní městečka či chatové oblasti nejsou podrobně zaneseny v mapách. Záchranářům ovšem nepomůže informace, že má váš plot červenou barvu, když stejný plot mají další čtyři domy v ulici, nebo že před vaším domem roste topol, jestliže ten je jedním z mnoha v aleji.

Když popisujete stav pacienta, je třeba odpovědět na několik otázek. Je pacient při vědomí? Dýchá normálně? Co ho bolí? Krvácí? Je bledý, zmatený, nebo dokáže popsat, co se mu stalo? Kdy a jak potíže vznikly? Je to důležité, i když se dotazy operátorek mohou zdát zbytečné a zdlouhavé. Dispečerky jsou také schopny poradit, jak poskytnout první pomoc. Právě ta může výrazně zvýšit šanci na přežití.

Kdy volat sanitku

Záchranná služba vyjíždí v případech ohrožení zdraví či života. Sanitní vozy nevyjíždějí k běžným nemocem, které mají v kompetenci praktičtí lékaři. I v takových situacích ovšem operátorky poradí, jak se v dané situaci zachovat, na koho se obrátit, jak poskytnout domácí péči. Nutné je naopak volat
v případech, kdy je ohroženo zdraví pacienta či jeho život nebo když se jeho zdravotní stav náhle zhorší. Na linku 155 volejte, jestliže dojde k vážnému úrazu, když si pacient stěžuje na bolesti na hrudi a tlak na prsou, pokud má problémy s dýcháním, v případě poruchy vědomí nebo když je pacient
v bezvědomí. Volejte také, pokud má postižený křeče, došlo u něj k otravě nebo náhodnému požití léků či chemikálií.