Rozšíření stávajícího kamerového systému vyjde zhruba na 1, 2 milionu korun a bude stát ročně asi 160 tisíc. Přesné částky bude radnice znát v létě, jakmile vybere firmu, která plánovaný projekt realizuje.

„Stálá služba sleduje 24 hodin denně dění ve městě. Dívá se na obrazovky, s kamerami může podle potřeby pohybovat," popisují strážníci městské policie v Milovicích. K stávajícím osmi kamerám přibude ještě dalších deset.

Město se rozhodlo přikročit k těmto opatřením právě kvůli rostoucí kriminalitě. „Nárůst pouliční kriminality se projevuje v oblastech majetkové trestné činnosti jako krádeže motorových vozidel, krádeže vloupáním do motorových vozidel, krádež jízdních kol. Roste také násilná trestná činnost a přibývá případů narušování veřejného pořádku a vandalismu," je uvedeno v projektu, který zpracovával velitel Městské policie Milovice Tomáš Hrabánek.

Podle něj bude mít kamerový systém i psychologický efekt, protože odradí mnoho potenciálních pachatelů trestné činnosti a různých vandalů.
O místech, kde budou další kamery umístěny, do jisté míry mohli rozhodnout pomocí ankety i občané. „V lokalitách, které nejsou monitorovány městským kamerovým systémem, se převážná většina hlasujících občanů necítí bezpečně. Naopak v lokalitách monitorovaných se pocit bezpečí zvýšil," uvádí v projektu Tomáš Hrabánek.

Podle monitorovací zprávy, která hodnotila účinnost kamer instalovaných už 
v roce 2012, se pouliční kriminalita právě v těchto místech snížila. „Také se ukazuje, že tato pouliční kriminalita se postupně přesouvá do jiných lokalit, kde došlo oproti předchozímu stavu 
k jejímu částečnému nárůstu," popisuje velitel strážníků. Právě tato kritická místa 
a odjezdové a příjezdové trasy možných pachatelů by měly podchytit nově instalované kamery. 

Výběrové řízení na dodavatele radnice plánuje na květen. Na podzim by se již mohli cítit občané bezpečněji.

JOLANA BOHÁČKOVÁ