VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je tu první domácí hospic

Lysá nad Labem - Domácí hospic, instituci zajišťující péči doma o klienty trpící nevyléčitelnou nemocí, máme od léta i na našem okrese. 

13.11.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Deníku

Na scénu okresní zdravotní péče vstupuje nová neziskovka, Domácí hospic Nablízku. Její náplní je poskytování domácí hospicové péče. Sídlo má v Lysé nad Labem, ale může zajíždět do míst 
v okruhu až 30 km. Proč vznikla až teď a proč domácí hospice teprve vznikají na rozdíl od hospiců kamenných, přestože je o tuto službu relativně zájem, vysvětlila Nymburskému deníku jedna ze zakladatelek 
a dnes ředitelka Pavlína Furgaláková.

„Problém je, že domácí hospicová péče není dosud nikterak legislativně ani finančně zakotvená. Není součástí zdravotního pojištění, takže si ji lidé hradí částečně sami, částečně je hrazená ze sponzorských příspěvků a darů. Ale teď skončil pilotní projekt, který zkoumal nákladnost domácí hospicové péče ve srovnání s pobytem umírajícího v nemocnici. Potvrdilo se, že domácí hospicová péče je levnější než péče nemocniční. Toto zjištění by mělo přispět k potřebným právním i dalším úpravám a umožnit rozvoj domácích hospiců," říká Pavlína Furgaláková.

JAK VZNIKNE DOMÁCÍ HOSPIC

Co vedlo čtyři zakladatelky 
k založení neziskové organizace tohoto zaměření, když je spojená s řadou komplikací? Je to velmi lidské a velmi prosté: potřeba dělat něco, co dosud chybí, pro lidi v místě, kde žijí. Od nápadu k uskutečnění vedlo v Lysé nad Labem dva a půl roku. Spoustu času zabraly formální náležitosti, a hlavně získání registrace poskytovatele domácí zdravotní péče, která je podmíněná zajištěním přístrojového vybavení ve výši zhruba 80 tisíc korun a kvalifikovaného personálu, lékaře, zdravotní sestry. Registraci udělil neziskovce Středočeský kraj letos na jaře, provoz zahájila v létě.

Klienti, potažmo jejich rodiny se dozvídají o existenci domácího hospicu 
z webu, facebooku, místního tisku, také se rozjela spolupráce s některými pražskými nemocnicemi, které klienty doporučují. Do místních nemocnic se zakladatelky teprve chystají. „Jsme na začátku, postupně kontaktujeme praktické lékaře v Lysé a dalších městech. Město Lysá nám poskytlo výhodně prostory pro kancelář a nezbytné zázemí," vysvětluje ředitelka Furgaláková.

JAK POSTUPOVAT, JESTLIŽE MÁME O TUTO SLUŽBU ZÁJEM

Primárně je třeba kontaktovat domácí hospic, jehož pracovnice se doptají na zdravotní stav klienta,
a pokud to jeho stav dovolí (nevyžaduje například speciální přístroje, které jsou 
k dispozici jen v nemocnici), po posouzení hospicovou lékařkou jej může převzít domácí hospic do své péče. Pak proběhne schůzka 
s rodinnými příslušníky, buď v Lysé nebo u klienta doma, a dohodne se konkrétní péče, tedy co vše bude potřeba, zda zapůjčit lůžko, zajistit kyslík, dávkovač léků.

„Podmínkou je, že klient musí znát svůj stav, musí vědět, že už nebude probíhat žádná léčba, a musí 
s tím souhlasit. Paliativní péče je o úlevě od bolesti 
a o tom, aby člověk mohl pobývat důstojně doma," říká Pavlína Furgaláková. Rovněž je nutné, aby se rodina zavázala, že o klienta bude pečovat, aby nezůstal sám. Může to být jeden člen rodiny nebo členů několik. Návštěvy sester se domlouvají pak individuálně, 
i s ohledem na přání a potřebu klienta.

Pro veřejnost je možná důležité si v této souvislosti uvědomit, že domácí hospicová péče není služba určená výhradně seniorům, ale jejími klienty mohou být de facto lidé všech věkových skupin.

Jak potvrdila Pavlína Furgaláková, potěšující je, že stále ještě funguje v naší společnosti lidská účast 
a pospolitost, projevující se například ve sponzorských darech, které pocházejí dílem z nadačních grantů, dílem přicházejí od známých firem, ale také od docela neznámých sponzorů. Přejme si, aby tato zkušenost přetrvávala i do budoucna 
a v pravdě bohulibá činnost Domácího hospice Nablízku mohla pokojně pokračovat 
a dál se rozvíjet.

Informace a kontakty: http://hospic-lysa.cz. Kontakty: e-mail: info@hospic-lysa.cz, telefon: 731 268 306.

Autor: Ivana Šmejdová

13.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Traktoriáda a výstava historických traktorů v Košíku

Kam za letní zábavou?

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Hradozámecká noc na zámku Loučeň nabídne noční prohlídky až do rána

Loučeň – Nejlepší prohlídky ze zámecké nabídky nonstop až do rána a kapela Mirai. Tak bude vypadat Hradozámecká noc na zámku Loučeň, která se uskuteční poslední srpnovou sobotu, tedy 26. srpna. 

KRÁTCE: Most u Odřeps je zavřený

Nymbursko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Zdravotní sestry se dočkají navýšení platů o dva tisíce korun

Střední Čechy - Sestry ve Středočeském kraji si polepší o dva tisíce hrubého. Středočeští zastupitelé na včerejším mimořádném zasedání rozhodli o poskytnutí státní dotace na platy sester ve výši téměř 43,5 milionů korun. Bodem jejich jednání bylo zároveň poskytnutí dotace na platy pracovníků v sociálních službách.

Ve slabikáři je kus naší rodiny, říká syn ilustrátora Junka

Kersko /ROZHOVOR/ - Hláška z filmu Slavnosti sněženek o tom, jak malíř Junek dotčeně odmítá slepit andělíčkovi prdýlku, protože je „akademickej malíř a udělal slabikář pro děti,“ patří mezi k národním klenotům. Na svého otce, malíře a ilustrátora Václava Junka, na náš nejslavnější slabikář, na Kersko a jeho rázovité obyvatele v čele se spisovatelem Hrabalem, vzpomíná při příležitosti výstavy mistrových ilustrací a obrazů v Kersku jeho syn, úspěšný spisovatel Václav Junek mladší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení