VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci se dozvěděli, co znamená být trestně odpovědný

Nymburk - Je jim patnáct, už mají občanku, končí základní školu. Jsou zase o kus dospělejší. Ale mnohdy netuší, že stojí také na začátku trestně právní odpovědnosti. Městská policie v Nymburce úspěšně realizuje již několik let projekt prevence pro „náctileté" nazvaný Patnáct +, který je určený žákům všech devátých ročníků nymburských základních škol, odpovídajících tříd gymnázia i základní školy speciální. Celkem se projekt dotýká necelých tří stovek dětí.

3.7.2017
SDÍLEJ:

Smyslem projektu je upozorňovat patnáctileté na začátek jejich trestní odpovědnosti.Foto: Archiv Městské policie Nymburk

„Projekt proběhl letos už po páté. Rozběhli jsme ho s kolegou Leošem Jeřábkem už v letech 2009 a 2010 a po dvouleté přestávce dané mojí mateřskou dovolenou jsme se k němu vrátili," říká Simona Lazarová z Městské policie v Nymburce.

Smyslem projektu je upozorňovat patnáctileté lidi formou přednášek na začátek jejich trestní odpovědnosti, vysvětlit jim práva a povinnosti, které z toho této věkové skupině vyplývají. „Snažíme se to řešit neformálním způsobem, chceme, aby se děti na přednáškách především samy ptaly," přibližuje průběh projektu Simona Lazarová.

Žáci se v rámci setkání se strážníky městské policie dozvídají řadu praktických informací, například to, že strážník po nich může chtít doklady, že můžou platit za přestupek pokutu, co to vlastně přestupek je.

„Následně se do škol vracíme ještě jednou a necháme děti napsat test, který vyhodnotíme a vyhlásíme vždy šest nejlepších," uvádí Simona Lazarová. Nejlepší žáci všech devátých ročníků základních škola a věkově odpovídajících tříd gymnázia pak jedou se strážníky městské policie na výlet do Policejního muzea v Praze. I tady čeká na děti test, a opět s odměnou nejlepším. „Dostávají lístky do zábavního parku Mirákulum v Milovicích a nejlepší třídní kolektiv pak od nás dostane ještě dort," říká Simona Lazarová.

Letos byli v projektu prevence kriminality městské policie nejúspěšnější deváťáci Základní školy Tyršova a na dortu od strážníků si právem pochutnali.

Podle Simony Lazarové patnáctiletí něco o trestní odpovědnosti vědí, ale jsou témata, která je enormně zajímají, například kouření, drogy, podávání alkoholu. Vědí například, kde kamarádům prodali alkoholický nápoj nebo cigarety, což je pro strážníky zase důležitá zpětná vazba.

„Máme ten projekt s kolegou strašně rádi. Je to pro nás příjemné odreagování, ale především je to věc, která má smysl," je přesvědčená autorka projektového nápadu, který vítají všichni ředitelé nymburských škol. „Vždycky jsme rádi, když se ohlásí městská policie s projektem Patnáct +," potvrzuje nejen ředitelka ZŠ Tyršova Soňa Obická, ale i její kolegové.

Bonusem celé akce pro strážníky je, když se k nim hlásí na ulici děti, které se projektu zúčastnily. Projekt tak zároveň přispívá k vytvoření důležité pozitivní vazby mezi mladými lidmi a městskou policií jako orgánem, který je tu proto, aby občany chránil a pomáhal jim.

Autor: Ivana Šmejdová

3.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poznejte náš venkov byl název víkendové akce, kterou uspořádala Místní akční skupina Svatojiřský les již tradičně na farmě Pojedy.
35

OBRAZEM: Řemesla, hudbu, tanec i dobré jídlo zažili lidé v Pojedech

Dožínkovou slavnost V zámku a v podzámčí uspořádalo Polabské muzeum společně s obcí Přerov nad Labem a majitelem zámku Českým rozhlasem už tradičně ve skanzenu a přilehlém zámku.
65

OBRAZEM: Arcivévoda byl spokojen s úrodou

Nymburské pivní speciály uspěly v Žatci

Žatec, Nymburk - Prestižního klání mezi řadou českých pivovarů se na Dočesné v Žatci zúčastnil i ten nymburský. A přivezl si dvě ocenění. V rámci anonymní degustace, tedy bez toho, aniž by ochutnávající věděli, z jakého pivovaru vzorek je, uspěly dva nymburské speciály. 

OBRAZEM: Zahrada zemědělky zažila přírodní festival Díkuvzdání

Poděbrady – Zahrada u zemědělské školy v Poděbradech se stala místem konání festivalu Díkuvzdání, který měl ukázat, co všechno nám dává příroda k dispozici a jak se produkty z ní dají využít, v mnoha případech velmi netradičně. A tak účastníci festivalu měli možnost například ochutnat tatarák z brambor, výtečné pomazánky z červené řepy, brambor nebo dýně, které včetně dalších zajímavých pochutin připravili studenti Středního odborného učiliště společného stravování Poděbrady.

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení