VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Interna se nebude stěhovat. Porodnice brzy v novém

Nymburk - V nemocnici v Nymburce se odkládá plánovaný přesun interny do bývalého Dětského oddělení.

1.10.2012 4
SDÍLEJ:

Nemocnice NymburkFoto: Deník/Lukáš Trejbal

Ještě v březnu se mluvilo o přesunu interny 
z nevyhovujících prostor do bývalého Dětského oddělení. Poslední zasedání zastupitelstva to jednoduše změnilo.
Zastupitelé schválili poskytnutí finančních prostředků ve výši maximálně 
2 miliony korun na stavební úpravy a rekonstrukci interního a gynekologicko-porodnického oddělení.

Plánovaná přestavba bývalého Dětského oddělení na internu přitom vycházela na cca 7 milionů korun. „Nové oddělení nabídne pacientům 
i personálu důstojné 
a příjemné prostředí. V rámci stavby se připraví i propojení objektu s hlavní budovou, kde je umístěno radiodiagnostické oddělení. Dvoupatrový pavilon bude disponovat celkem pětapadesáti lůžky. Oddělení interní medicíny v současnosti využívá prostory, které jsou ve velmi špatném stavu. Přestěhování do nové budovy je daleko ekonomičtější, než rekonstrukce stávajícího objektu," tvrdil v březnu starosta Miloš Petera.

Všechno je ale jinak. Podle ředitelky nemocnice Alice Opočenské je důvodem rekonstrukce vytvoření vyhovujícího provozního a sociálního zázemí interny. „V přízemí vzniknou ambulance, propojené s centrální recepcí. Dále chceme přesunout oddělení interny na jedno společné patro, čímž oddělení zvětšíme a zpřehledníme. Plánujeme také vybudování nových sociálních zařízení, včetně koupelen určených pro koupání pacientů na lůžku. Nespornou výhodou této úpravy je i zajištění snadné přístupnosti na oddělení intenzivní péče. Odpadne nutnost používání výtahu, což výrazně urychlí přesun pacientů," popsala ředitelka a jednatelka nymburské nemocnice Alice Opočenská.

„Dalším důležitým aspektem plánované přestavby je utvoření provozně ekonomicky co nejméně nákladného, ale funkčního provozního uzlu gynekologicko-porodnického oddělení. Na tomto oddělení plánujeme například vybudování ambulance a pokoje pro pacientky v bývalém porodním sále," dodala ředitelka Opočenská.

Podle starosty Miloše Petery bude město uvolňovat finanční prostředky vždy po předložení faktur. „Nemocnice plánuje zahájit práce na rekonstrukci v podstatě okamžitě. Obložnost interního oddělení je v současnosti 81,7 procent. Obsluhujeme velké množství pacientů. Abychom dosáhli 90 procent, je nutné 
v nemocnici zlepšit komfort, což tato investice umožní," shrnul Miloš Petera.

To jsou starostova slova 
v září 2012. Ovšem v březnu to byla také slova starosty Petery a zněla takto: „Projekt přestavby bývalého Dětského oddělení na interní je rozdělen na tři etapy. V první etapě budou provedeny stavení úpravy, v druhé instalace zdravotně-technického vybavení, ve třetí pak bude budova dovybavena. Pacienti budou přesunuti během jednoho víkendu tak, aby se to provozu oddělení dotklo co nejméně. Předběžný harmonogram počítá s tím, že by nová interna měla začít veřejnosti sloužit koncem letošního roku."

Nezbývá než věřit, že současný plán už vyjde. Sice se bude interna stěhovat pouze částečně, ale komfort pro pacienty by to mělo zaručeně zvýšit.

V bývalém Dětském oddělení by měly být výhledově lůžka následné péče.

Důležitým faktorem jsou ale smlouvy s pojišťovnami. Nemocnicím chybí. „Je konec září a pacienti se dostávají do nevýhodné situace a ptají se: Kam půjdu na operaci v lednu? Cítí to jako destabilizaci. Nemocnice smlouvy s pojišťovnami nemají," řekl nedávno na tiskové konferenci v hotelu Olšanka v Praze Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů České republiky.

Vznikla i petice za záchranu nemocnic. 

Autor: Lukáš Trejbal

1.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozhodčí. Ilustrační foto.

Patříš k plotně! slyšela další fotbalová rozhodčí

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

KRÁTCE: Děti si užijí prohlídky zámku

Nymbursko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Festival Soundtrack Poděbrady je za dveřmi

Poděbrady – Mezinárodní Festival Filmové Hudby a Multimédií Soundtrack Poděbrady je jedinečný počin nejen svým zaměřením na filmovou hudbu, ale také orientací na nové formy umění, multimédia a nejmodernější technologie, které proměňují pasivní poslech hudby v interaktivní zážitek. Letos jede už naostro, po loňské ochutnávce se představí od čtvrtka 24. do neděle 27. srpna v celé parádě 1. ročník.

FOTO: V Sokolči se vody nikdo nebojí

Sokoleč – Koupaliště se stalo v neděli místem vodních radovánek malých i velkých Sokoláků. Sokolečská lávka je veselá akce pro milovníky vody na věk nehledě. Osvědčila se už vloni, a tak letos místní sokolové spolu s dobrovolnými hasiči opět připravili soutěž pro ty, kdo měli kuráž překonat pohyblivou lávku z polystyrenových pontonů co nejrychleji a hlavně – nespadnout do vln. Ti nejmenší capali s vozíkem, o něco větší utíkali s gymballem, ještě větší s pingpongovou pálkou a míčkem. I dospělé čekaly na trati nemalé nástrahy. Došlo i na přetahování lanem či tanec, poslední borci se pokusili přejet lávku na kole. Bavili se skvěle účastníci i početné fandící publikum. 

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Sadská /OBRAZEM/ – Rock of Sadská přinesl mnohahodinovou rockovou smršť s hlavní hvězdou newyorským Pro-Pain a další spoustou domácích i zahraničních kapel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení