Jako na Sicílii nebo v Africe si mohl připadat pětadvacetiletý mladík ze Studců ve středu v půl sedmé večer. V příkopě u silnice mezi Jíkví a Studcemi uviděl nezvyklého živočicha. Poznal v něm dikobraze. Vyfotil jej na mobil a zavolal policii. Jenže dikobraz během chvíle v poli zmizel. Odborníci varují, že zvíře může být životu nebezpečné!

Policisté se nejprve domnívali, že dikobraz mohl utéct ze zoologické zahrady v Chlebích, kde přebývá oblíbený dikobraz Jára. „Ujistili jsme se, že dikobraz ze zoo neutekl. Pátrali jsme, kdo ještě v okolí chová dikobraze. Přišli jsme na jednoho muže z Hrubého Jeseníka,“ uvedl šéf křineckého policejního oddělení Vladislav Krutský.

Pan Prouza je ale velký svéráz a příliš o svém zhruba desetiletém samci dikobraze diskutovat nechtěl. Nejprve rezolutně odmítal, že by utekl. „Leží někde vzadu zachumlaný v seně,“ tvrdil chovatel. Ukázat jej ale odmítl. Když se začal vyptávat, kde byl dikobraz spatřen, trochu se rozpovídal. „To ale asi nebude můj. Tak daleko by se nedostal. Ale je pravda, že po nocích chodí ven,“ připustil Prouza.

Odborníci ale možnost, že se jedná právě o tento exemplář zvířete, nemohou vyloučit. „Je pravda, že takové zvíře dokáže za noc ujít třeba 3 až 4 kilometry,“ uvedl provozovatel Stanice pro handicapované živočichy v Pátku Luboš Vaněk.

Zvláště, pokud je dikobraz na cestách už několik dní, což se nedá z postoje pana Prouzy vyloučit.

Dikobraz ve volné přírodě však může způsobit výrazné komplikace. „Pakliže je ve stresu, dokáže vypustit bodliny, které jsou částečně jedovaté. Může být velmi nebezpečný,“ míní Vaněk.

To potvrzují i údaje na internetu. „Jsou–li vyrušeni, naježí bodliny a začnou chřestit dutými ocasními ostny. Když ani to vetřelce neodežene, otočí se k němu zády a pokusí se ho nabodnout. Protože zvláště spodní, kratší bodliny se snadno uvolňují, může způsobit těžká zranění,“ píše internetová encyklopedie.

Policisté zatím po zvířeti intenzivně pátrat nebudou. „Až se znovu někdo ozve, přivoláme k odchytu odborníka, který by nám jej pomohl odchytit. Ale zatím nemáme poznatky, že by v tuto chvíli ohrožoval zdraví nebo životy lidí,“ uvedl Krutský.

Dikobraz je hlodavec, který žije v Africe, jižní a jihovýchodní Asii a také ve Středozemí. V Evropě lze dikobraze vidět na Apeninském poloostrově a na Sicílii. Na Balkáně zřejmě vyhynuli.

S útěky exotických zvířat žádné velké zkušenosti na Nymbursku nikdo nemá. Zato útěky hospodářských zvířat jsou poměrně časté.

Mezi jeden z nejdelších a nejkurióznějších patří putování stáda býků, kteří utekli dva dny před koncem letních prázdnin v roce 2004 chovateli Vladimíru Urbanovi ze Sadské. Další tři dny je majitel s dobrovolníky naháněl po okolí. Po třech dnech bylo stádo objeveno v lese v Kersku. Majitel jim píchl uspávací látky a čekalo se na auta, která by spící zvířata odvezla. Jenže uspávací látky neúčinkovaly na pětimetrákové kolosy dlouho a po hodině se vydali na další pochod lesem. Tentokrát však usměrňováni majitelem, dobrovolníky, novináři i policisty. Nakonec si místní obyvatelé užili i pravou koridu při nahánění zvířat do přistaveného kamionu na kraji lesa. vše ale dobře dopadlo.