VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec Ostrá a dešťová voda? Velký problém!

Ostrá – Nedávno lilo jako z konve a některé komunikace v obci se opět ocitly pod vodou. Po prudkých lijácích, které jsou v dnešní době spíš pravidlem než výjimkou, je to v obci častý jev. Ne dosti na tom. Jakmile trochu víc zaprší, průtok vody v nové kanalizaci se až ztrojnásobí. Hrozí poškození čerpacích stanic i čistírny odpadních vod. Na vině je špatné zacházení s dešťovou vodou. Obec to nehodlá nechat jen tak.

9.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Štěrba

Problémy s dešťovkou způsobují podle starostky obce Jany Kaucké nejméně tři faktory. Prvním je špatné nastavení okapových rour u řady domů, které chrlí za prudkých dešťů desítky litrů vody na silnici, místo aby byly zachycovány a dále využívány například k zalévání. Přitom paradoxně právě užitková voda lidem v posledních suchých letech chybí. „Voda, která teče z mé střechy, by měla skončit na mém pozemku,“ je přesvědčená starostka. To potvrzuje i fakt, že současní stavitelé rodinných domů jsou již povinni vybudovat na svém pozemku retenční nádrž na jímání dešťové vody. Problém však nastává v případě rekonstrukce starých objektů, u nichž leckdy chybí dostatečný prostor pro retenční nádrž.

„Někteří občané si podali žádost o povolení vypouštět vodu ze střechy na obecní pozemek. To je možné, ale za dodržování určitých pravidel,“ říká starostka. Například, že voda nesmí téct na místní komunikace, ale třeba do parku.

Druhým faktorem je nezákonné vypouštění dešťové vody do kanalizace, která je dimenzována výhradně na objem splaškových vod z domácností a nemůže pobrat kvanta dešťovky.

Do třetice trápí vedení obce obecné narušování ekologické rovnováhy vody v krajině, ke kterému řada spoluobčanů nevědomky přispívá.Co s tím? „Postupujeme tak, že nejprve šíříme osvětu. Ne každý si totiž možné dopady špatného zacházení s dešťovou vodou uvědomuje,“ vysvětluje starostka Kaucká. Zatím posledním krokem je výzva, aby občané k určitému datu vyřešili nevyhovující odtok dešťové vody ze své střechy jiným způsobem. Obecní úřad podává pomocnou ruku lidem, kteří nemají dostatečný prostor pro retenční nádrž na svém dvorku. Ti se mohou domluvit na jejím zbudování před domem na obecním pozemku.

Obec má dešťovou kanalizaci jen v části vsi. Tam, kde byla nedávno spuštěná nová kanalizace, chce obec podpořit budování zmíněných retenčních nádrží a také motivovat občany k využití dotací z programu Dešťovka II, který právě vyhlásilo ministerstvo životního prostředí.

Pro zamezení enormně zvýšeného průtoku vody v kanalizaci při přívalových deštích chystá obec několik kroků.

Co se týká nezákonného vypouštění dešťovky ze strany občanů, obec chce s nimi především komunikovat.

Pravdou je, že současný stav by znamenal zvýšené náklady na energie, opotřebení a zničení částí infrastruktury, což by mohlo ovlivnit cenu stočného a hospodaření obce. Kanalizací mohou být odpadní vody odváděny jen v míře znečištění a v množství stanoveném v Kanalizačním řádu obce Ostrá. Jeho porušení je podle zákona o vodovodech a kanalizacích přestupkem, za který může být viník potrestán pokutou až do výše 100 tisíc korun.

Obec Ostrá se potýká ještě s jedním problémem v souvislosti s odpadními vodami, a sice vypouštěním odpadní vody z čističky do slepého ramene Labe. Nymburský deník o něm psal 7. června. Případem se zabývají kompetentní instituce v čele s Českou inspekcí životního prostředí. Vytékající odpadní vody sice odpovídají normám, ale ve stojaté vodě slepého ramene se dlouhodobě usazují sedimenty, které způsobují problémy. Obec proto bude hledat dotační titul na vyčištění slepého ramene a rovněž chystá kontrolu jímek.

Autor: Ivana Šmejdová

9.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Okoř 2017. Eddie Stoilow
11

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Už po osmnácté se konalo na kolbišti Pod Hůrou Semické derby koňských spřežení.
36

OBRAZEM: Koňská spřežení se sjela do Semic

Odehrál se 4. ročník festivalu Rock of Sadská

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Hudební festival Rock of Sadská rozjel u jezera rockovou smršť v pátek v 17 hodin a pokračoval v sobotu od 12 hodin. Hlavní hvězdou byl letos newyorský Pro-Pain, ale i řada dalších zahraničních jmen stála za to, například Ost+Front, Parasite Inc. nebo Voice of Ruin.

OBRAZEM: Labe zažilo paddleboarding

Nymburk – Zažít zábavu a přilákat lidi k vodě byl cíl pořadatelů sobotní soutěže v paddleboardingu, která se konala na Labi v areálu Vesláku.

OBRAZEM: Zdeněk Troška po roce opět diktoval

Přerov nad Labem - Skanzen v pohádkách Zdeňka Trošky je už tradiční srpnová akce, kterou připravuje k radosti stovek nadšených dětí i dospělých Polabské muzeum. Před desátou hodinou v sobotu dopoledne stála k pokladně u vstupu do skanzenu dlouhá fronta.

Cyklistická šampionka prožila krásné dny volna. Bez kola!

Mladá Boleslav – Tahle rodina si život bez sportu neumí představit. Přesněji řečeno život bez kola.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení