VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DDM Symfonie Poděbrady: volnočasové vzdělávání není jen hra a přesto děti baví

Poděbrady - Dům dětí a mládeže je tu pro všechny, kteří chtějí svůj volný čas prožívat smysluplně a příjemně, v odpovídajícím zázemí. 

15.3.2012 2
SDÍLEJ:

Den dětí v Domě dětí a mládeže Symfonie Poděbrady.Foto: Deník/ Olga Havránková

Domy dětí a mládeže spadají do systému školství, přesto tam děti a mládež i dospělí chodí dobrovolně. Vedle základního a středního se jedná o oblast zájmového školství.

Kde končí škola, začíná volnočasové vzdělávání

Ať v domech dětí a mládeže nebo základních uměleckých školách. „Děti se u nás něco naučí zábavnou formou, ale nechodí si sem hrát. Jedná se skutečně o vzdělávání, které má však jinou podobu, než ve škole, je dobrovolné a zpětná vazba od dětí a mládeže jasně ukazuje, že je to baví,“ snaží se přiblížit pojem volnočasového vzdělávání ředitelka DDM Symfonie Poděbrady Eva Píšová.

Lidé si totiž stále neumí zcela představit, co vlastně volnočasové vzdělávání zahrnuje. Hlavní myšlenka spočívá ve smysluplném a zároveň příjemném vyplnění volného času.

Všechny rodiče by mělo zajímat, zda se jejich ratolest vydá po škole bloumat po ulicích, nebo zamíří do barevné budovy, kde se zabaví nejen 
s vrstevníky a naučí se třeba malovat, vypalovat keramiku, tančit, programovat nebo hrát divadlo. Rodiče pak mají kromě spokojeného dítěte také hmatatelné důkazy jeho činnosti v podobě výrobků nebo vystoupení.

Princip dobrovolnosti je zárukou úspěchu

Nejen děti, ale i pedagogové se do DDM přihlásí zcela dobrovolně a většinou se jedná o lidi, kteří v oboru svého kroužku skutečně pracují, mají 
s ním dlouhodobou zkušenost. Tu předávají dál.

„Naši pedagogové jsou převážně z mimoškolní sféry, nejsou to učitelé, a jako pozitivum vidím také vyšší počet mužů mezi vedoucími kroužků, což dětem přináší mužský vzor, který ve školství, bohužel, často chybí. Zájem dětí je pak pro nás jasnou kontrolou,“ sleduje Eva Píšová, která v poděbradské Symfonii 
v současnosti sečte 85 externích lektorů a přes stovku kroužků.

Umíte si volný čas užívat?

Děti a mládež se ve středisku volného času učí kromě konkrétní dovednosti také nakládat se svým volným časem, což se bude hodit na celý život. Dospělí se dnes vedle stresu snaží o nejlepší kvalitu života, jejich děti jí mohou položit základy už dnes.

Když budou umět najít si zájmovou činnost pro svůj volný čas, mohou se vzdálit od relaxace pomocí alkoholu a drog.

Symfonii navštěvují maminky s dětmi od tří let i senioři, ale zásadní cílovou skupinou jsou děti ze základních škol.

Ani kápo, ani otloukánek

Mezi dětmi různého věku vznikají jiné sociální skupiny, než ve školní třídě. Dítě tak zjišťuje, že oplývá schopnostmi, které třeba ve škole nemohlo projevit.
„Známky náhle nejsou měřítkem úspěšnosti. Je jím třeba to, jak se dítě umí bavit, lepit modely, vařit. Dochází 
k posunům sociálních rolí, což jistě vyvažuje osobnost dítěte,“ ví pedagožka Píšová.

Šikanu a kázeňské problémy v domě dětí a mládeže téměř neznají. Když se děti zabaví, nezbývá už prostě na zlobení čas ani energie. Výhodou je také kontakt s různými věkovými skupinami, děti se naučí jednat s mladšími i staršími lidmi se společnými zájmy.

Systém vzdělávání: 

• předškolní
• základní
• střední
• vyšší odborné
• jiné vzdělávání – DDM, ZUŠ, …

(Pozor: dům dětí a mládeže není dětský domov ani domov mládeže=internát)

Školská zařízení pro zájmové vzdělávání … 

… zajišťují podle účelu, k němuž byla zřízena, výchovné, vzdělávací, zájmové, popřípadě tématické rekreační akce, osvětovou činnost pro žáky, studenty a pedagogické pracovníky, popřípadě další osoby. (školský zákon)

Autor: Olga Havránková

15.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radnice v Poděbradech.

KRÁTCE: Starosta provede radnicí

Herečka Květa Fialová.
AKTUALIZOVÁNO
15

Do filmového nebe odešla Květa Fialová, Tornádo Lou z Limonádového Joe

OBRAZEM: Duchovní otec Škody Favorit převzal pamětní medaili

Mladá Boleslav - Letecké muzeum Metoděje Vlacha Mladá Boleslav bylo svědkem jedinečné slavnostní události. V pondělí odpoledne si zde převzal z rukou předsedy poslanecké sněmovny Jana Hamáčka pamětní medaili duchovní otec automobilu Škoda Favorit - konstruktér Petr Hrdlička. Právě tento model letos prochází velkým mezníkem, je to totiž přesně třicet let, co byl Favorit poprvé představen veřejnosti. 

Šofér nerespektoval nejen zákaz řízení, ale ani příkaz k nástupu do vězení

Brandýs nad Labem – Nejdřív ujet a pak utéct po svých se snažil 32letý řidič, kterého policisté z Brandýsa nad Labem chtěli zastavit k silniční kontrole. Když neuspěl, snažil se ještě vybruslit ze šlamastyky tím, že se vydával za svého bratra. Ani to se mu nepodařilo. Měl ovšem hned několik důvodů, proč se hlídku snažil přesvědčit, že hovoří s někým jiným: za každou cenu se chtěl vyhnout eskortě do vězení. Vyplývá to z informací policistky Evy Hašlové. Ta v pondělí informovala o okolnostech honičky, která se na Praze-východ odehrála v pondělí 18. září.

Sameček zubra evropského dostal jméno Turbulent Knight

Benátky nad Jizerou /FOTOGALERIE/ – Malý sameček zubra evropského, který se narodil v přírodní rezervaci Traviny nedaleko Benátek nad Jizerou, dostal o víkendu jméno Turbulent Knight neboli Nezkrotný rytíř.

OBRAZEM: Hořátevský závod dojelo 178 cyklistů

Hořátev - Závod na horských kolech, Memoriál Jiřího Ponce Hořátevská rovina, je jedním ze dvou závodů po Všechlapské šlapce, které patří do seriálu Nymburk Holohnát Tour. Do tohoto závodu se přihlásilo 202 jezdců ze všech kategorií, z toho 178 dojelo a jejich výsledky byly započítány. Trať dlouhou přes 40 kilometrů nejrychleji zdolala čtveřice jezdců Jakub Kavalír, Michael Kubín, Michal Zápotocký a Jan Horáček, jejichž dojezdové časy se lišily pouhými vteřinami. Nejrychlejší Jakub Kavalír z KC Kutná Hora dojel do cíle za 1:22:03, „nejpomalejší“ z této úvodní skupinky, Jan Horáček, byl o pouhých 5 vteřin horší. Nejrychlejší mezi ženami byla Kateřina Serbusová ze Semic, která trať zdolala za 1:36:58.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení