VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Borek v Sokolči: na tahu je podnikatel a starosta

Sokoleč -Dojde k pokácení smíšeného lesa u tenisového areálu? Starosta prý rozhodne.

14.9.2011 1
SDÍLEJ:

Borek v SokolčiFoto: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Téměř v otevřenou válku se vyhrotil spor kácet či nekácet stromy u tenisových kurtů v Sokolči. Signatáři petice proti kácení v čele s občanským aktivistou Jaroslavem Bahníkem versus podnikatel Zdeněk Škarvada a vedení obce.

Fakta jsou jasná. Kácení borku je schválené zastupitelstvem obce již dlouho. Čeká se na projektovou dokumentaci náhradního parku, kterou má předložit Škarvada.

„Až dostanu projekt na park, který vybudujeme namísto borku, potom rozhodnu. Zastupitelé ale rozhodně nebudou stanovisko kácení měnit,“ řekl starosta Jiří Mráz.

Podle něj nemá právo na zastavení stanoviska ani Inspekce životního prostředí. Ta totiž v minulých dnech provedla kontrolu na obecním úřadě. „Vlastník pozemku musí mít povolení ke kácení. To v tuto chvíli není vydáno. Pokud by se začalo bez povolení, museli bychom to zastavit. Pokud bude mít povolení, musí předložit projekt sadových úprav,“ uvedla mluvčí České ispekce životního prostředí (ČIŽP) v Praze Ivana Awadová.

Jestliže je ovšem pozemek, kde se má kácet, obecní, zřejmě s jeho vydáním nebude problém.

„Požádali jsme také Agenturu ochrany přírody a krajiny, aby provedla šetření, jakou mají stromy v borku ekologickou hodnotu. Zároveň musí obec sdělit, jak budou pokácené dřeviny vykompenzovány. Vzrostlý strom nelze nahradit keřem,“ doplnila informace Awadová z Inspekce.

Občanský aktivista Jaroslav Bahník se zasazuje za stromy, které jsou podle něj zdravé a měly by zůstat, kde jsou. „Ty stromy tam přeci byly dříve, než budoucí dům, který se tam má stavět. Nikomu a ničemu tam ty stromy nevadí,“ tvrdí Bahník.

Sokolečská válka se odehrává i na stránkách aktuálního čísla místního zpravodaje Sokolík. V něm je popsáno například stanovisko starosty Mráze a podnikatele Škavrady. Dokonce se v něm píše o vyhoštění podnikatele ze Sadské z katastru obce.
„Je potřeba okamžitě v součinnosti s předsedou oddílu, pokud taková osoba v tomto oddílu vůbec existuje, vyhostit v rámci možností takového člověka z obce, tzn. znemožnit mu, aby pokračoval ve využívání obecních sportovišť. Neměl by to být přecivůbec žádný problém,“ píše ve svém příspěvku Zdeněk Škarvada.

Jaroslav Bahník, který jezdil na kurty pravidelně hrát, má tedy na tenise v Sokolčí černého Petra. „Já tam nejezdím, nechci klukům dělat zle. Dostali prý najevo, že pokud tam budu jezdit, o sportoviště přijdou. Připomíná mi to zřetelně praktiky minulého režimu,“ zlobí se Bahník.

Kauzu Borek budeme sledovat a čtenáře o ní informovat.

Autor: Lukáš Trejbal

14.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto
1

Letní projekce nevymizely, promítá se i v zámeckém parku

FOTO: Rodiče kontrolovali, děti odměnili

Sadská - Blíží se závěr prázdnin a v souvislosti s tím uspořádala policie ve spolupráci s Besipem preventivní bezpečnostní akci.

Desetitisíce ukradené v herně našli policisté během hodiny

Čelákovice – Pouhou hodinu se podle policie radovala ze snadno získaných peněz trojice cizinců ve věku od 19 do 37 let, kteří jsou podezřelí z okradení pracovníka herny v Čelákovicích. Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ v pátek informovala, že k činu, který byl zřejmě předem promyšlený a naplánovaný, došlo během druhého srpnového úterka; dvě hodiny před polednem.

Policie pátrá po dívce z Poděbrad

Poděbrady – Policisté pátrají po čtrnáctileté Anně Bažové z Poděbrad. Naposledy byla viděna doma v úterý večer.

Zlaté ruce krotící železo ocenili radní mistrovským titulem

Praha – Že má kovář Zdeněk Grausam z Úval na Praze-východ zlaté ruce, je známo nejen v širokém okolí. O jeho šikovnosti dobře vědí i filmaři – pro ty již vyráběl třeba zbraně, které se uplatnily při natáčení filmu Bathory. Nebo výstrojní součástky pro natáčení Letopisů Narnie. Z jeho dílny ale pochází také jídelní servis pro seriál Borgiové či třesoucí se kostel do filmu Tma, který vznikl ve spolupráci s Janem Smrkovským. Zdeněk Grausam je ovšem známý i jako fachman, který si poradí s opravami historických unikátů – a věnuje se také opravám sakrálních památek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení