VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autentická příroda láká 
k vytvoření safari v Milovicích

Milovice - Žádná rychlá auta ani sluneční elektrárna. Nově by se po sovětských vojácích mohli Milovicemi prohánět zubři.

10.7.2013 1
SDÍLEJ:

PraturFoto: archiv Naturephoto

Safari v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. To je další projekt, který by část tohoto prostoru proměnil v přírodní park se zubry, divokými koni a pratury.

Rada kraje na pondělním jednání vzala na vědomí návrh zavedení přírodního parku na modelu bývalého vojenského výcvikového prostoru Milovice – Mladá. Náměstka hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Marka Semeráda pověřila, aby pokračoval v jednáních se společností Česká krajina, v jejíž spolupráci tento projekt vznikl.

Je ovšem nutné jednat se společností Mladá RP, která má prostor bývalého vojenského prostoru v Mladé dlouhodobě pronajatý. Na jejich rozhodnutí bude totiž záviset, zda se na malé části jejich pronajaté plochy projekt nakonec uskuteční.

„V první fáze projektu by měla vzniknout ohrada formou elektronického ohradníku na ploše bez lesního porostu, a také části přiléhajícího lesního celku, nejlépe dubového nebo smíšeného. Umístění ohradníků by mělo být řešeno tak, aby nenarušovalo pocit návštěvníků z volné krajiny," uvedl Marek Semerád s tím, že se také počítá s vytvořením napajedel. Poté by měla být do ohrazeného prostoru vypuštěna zvířata jako například zubři.

Záměrem projektu je vybudování takzvaného „Evropského Serengeti", kde by na volném prostranství bývalého vojenského prostoru mohli návštěvníci spatřit volně žijící zubry, divoké koně či pratury. Tyto tři největší a nejimpozantnější druhy zvířat formovaly po tisíce let přírodu nejen České republiky, ale 
v podstatě celého kontinentu.

„Podobné projekty jsou testovány již desítky let například v Nizozemsku, tam však narozdíl s Čechami nemají 
k dispozici autentickou přírodu. Podle mého názoru by bylo chybou, kdybychom nevyužili podmínky, které se 
u nás pro tento projekt naskýtají," tvrdí náměstek Semerád.

Naplněn by tak podle něho měl být i jeden z hlavních cílů projektu, tedy levná údržba bezlesí. Což je prostor, který se v Milovicích sám o sobě k tomuto záměru nabízí. „Dalším, pro nás neméně důležitým cílem, by však byla i funkce parku coby turistického cíle. Předpokládám, že by do prostoru parku byl regulovaný 
a zpoplatněný přístup. Povolen by mohl být například 
v autech, podobně jako je tomu v amerických a afrických rezervacích s velkou zvěří. Nebo by se mohly nabízet i exkluzivní pěší exkurze s rangerem," dodal Semerád.

Logická návaznost Prahy a blízkost „milovické safari" by navíc mohla podle něj zvýšit atraktivitu turistických cílů ve středních Čechách.

Autor: Lukáš Trejbal

10.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Hokejista Jan Stehlík.

ON-LINE: Ptejte se hokejisty Jana Stehlíka

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení