VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autentická příroda láká 
k vytvoření safari v Milovicích

Milovice - Žádná rychlá auta ani sluneční elektrárna. Nově by se po sovětských vojácích mohli Milovicemi prohánět zubři.

10.7.2013 1
SDÍLEJ:

PraturFoto: archiv Naturephoto

Safari v bývalém vojenském prostoru v Milovicích. To je další projekt, který by část tohoto prostoru proměnil v přírodní park se zubry, divokými koni a pratury.

Rada kraje na pondělním jednání vzala na vědomí návrh zavedení přírodního parku na modelu bývalého vojenského výcvikového prostoru Milovice – Mladá. Náměstka hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Marka Semeráda pověřila, aby pokračoval v jednáních se společností Česká krajina, v jejíž spolupráci tento projekt vznikl.

Je ovšem nutné jednat se společností Mladá RP, která má prostor bývalého vojenského prostoru v Mladé dlouhodobě pronajatý. Na jejich rozhodnutí bude totiž záviset, zda se na malé části jejich pronajaté plochy projekt nakonec uskuteční.

„V první fáze projektu by měla vzniknout ohrada formou elektronického ohradníku na ploše bez lesního porostu, a také části přiléhajícího lesního celku, nejlépe dubového nebo smíšeného. Umístění ohradníků by mělo být řešeno tak, aby nenarušovalo pocit návštěvníků z volné krajiny," uvedl Marek Semerád s tím, že se také počítá s vytvořením napajedel. Poté by měla být do ohrazeného prostoru vypuštěna zvířata jako například zubři.

Záměrem projektu je vybudování takzvaného „Evropského Serengeti", kde by na volném prostranství bývalého vojenského prostoru mohli návštěvníci spatřit volně žijící zubry, divoké koně či pratury. Tyto tři největší a nejimpozantnější druhy zvířat formovaly po tisíce let přírodu nejen České republiky, ale 
v podstatě celého kontinentu.

„Podobné projekty jsou testovány již desítky let například v Nizozemsku, tam však narozdíl s Čechami nemají 
k dispozici autentickou přírodu. Podle mého názoru by bylo chybou, kdybychom nevyužili podmínky, které se 
u nás pro tento projekt naskýtají," tvrdí náměstek Semerád.

Naplněn by tak podle něho měl být i jeden z hlavních cílů projektu, tedy levná údržba bezlesí. Což je prostor, který se v Milovicích sám o sobě k tomuto záměru nabízí. „Dalším, pro nás neméně důležitým cílem, by však byla i funkce parku coby turistického cíle. Předpokládám, že by do prostoru parku byl regulovaný 
a zpoplatněný přístup. Povolen by mohl být například 
v autech, podobně jako je tomu v amerických a afrických rezervacích s velkou zvěří. Nebo by se mohly nabízet i exkluzivní pěší exkurze s rangerem," dodal Semerád.

Logická návaznost Prahy a blízkost „milovické safari" by navíc mohla podle něj zvýšit atraktivitu turistických cílů ve středních Čechách.

Autor: Lukáš Trejbal

10.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Traktoriáda a výstava historických traktorů v Košíku

Kam za letní zábavou?

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Hradozámecká noc na zámku Loučeň nabídne noční prohlídky až do rána

Loučeň – Nejlepší prohlídky ze zámecké nabídky nonstop až do rána a kapela Mirai. Tak bude vypadat Hradozámecká noc na zámku Loučeň, která se uskuteční poslední srpnovou sobotu, tedy 26. srpna. 

KRÁTCE: Most u Odřeps je zavřený

Nymbursko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Zdravotní sestry se dočkají navýšení platů o dva tisíce korun

Střední Čechy - Sestry ve Středočeském kraji si polepší o dva tisíce hrubého. Středočeští zastupitelé na včerejším mimořádném zasedání rozhodli o poskytnutí státní dotace na platy sester ve výši téměř 43,5 milionů korun. Bodem jejich jednání bylo zároveň poskytnutí dotace na platy pracovníků v sociálních službách.

Ve slabikáři je kus naší rodiny, říká syn ilustrátora Junka

Kersko /ROZHOVOR/ - Hláška z filmu Slavnosti sněženek o tom, jak malíř Junek dotčeně odmítá slepit andělíčkovi prdýlku, protože je „akademickej malíř a udělal slabikář pro děti,“ patří mezi k národním klenotům. Na svého otce, malíře a ilustrátora Václava Junka, na náš nejslavnější slabikář, na Kersko a jeho rázovité obyvatele v čele se spisovatelem Hrabalem, vzpomíná při příležitosti výstavy mistrových ilustrací a obrazů v Kersku jeho syn, úspěšný spisovatel Václav Junek mladší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení