VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrah, který se sám udal, dostal doživotní trest

Nymburk, Praha - Trochu převrácené dokazování než bývá obvyklé měl trestní senát Krajského soudu v Praze projednávající kauzu 23letého recidivisty Pavla P. z Nymburka. Nevymýšlí si obžalovaný, když přiznává, že je vrah?

21.9.2012 5
SDÍLEJ:

Pavel Poupa u pražského souduFoto: Deník: Milan Holakovský

Nekoleduje si schválně o doživotní kriminál, aby unikl budoucímu umístění do detenčního ústavu, kam ho stejný soud poslal v souvislosti s jiným vražedným útokem? Ostatně – sám Pavel P. se vyjádřil, že jestliže byl „odsouzen nesprávně a nespravedlivě", je zvědavý, jak se soud vyrovná s touto kauzou… Dokazování ukázalo, že nelže. Měl pravdu, když z valdické věznice, kde si odpykává jiný trest, napsal kriminalistům, aby za ním přijeli sepsat přiznání k vraždě o 23 roků staršího bezdomovce, s nímž často popíjel. Přemýšlet o svém činu za mřížemi bude mít zřejmě dostatek času. Mladíka, který už od svých šestnácti let trávil v nápravných zařízeních podstatně více času než na svobodě, soud skutečně poslal na doživotí do věznice se zvýšenou ostrahou.

Bez šance přežít

Podle předsedy senátu Stanislava Černeckého to byl skutečně Pavel P., kdo předloni v blíže neupřesněném termínu na přelomu srpna a září sprovodil ze světa muže, který ho praštil při společném hltání krabicového vína po litrech. Nebyla to loupežná vražda, na místě činu zůstaly i peníze. Prostě se dostavil výbuch zuřivosti. Tak prudký, že napadený muž neměl šanci přežít.

Masakru v provizorním příbytku zavražděného muže předcházela rvačka obou aktérů o několik dnů dříve – rovněž při společném popíjení. Právě ta se podle všeho stala prapříčinou pozdějšího mordu. Pavel P. tehdy kumpána zranil, což si dokonce vyžádalo několikadenní pobyt staršího z mužů v nemocnici. Společně vypověděli, že šlo o útok neznámého pachatele. Po propuštění zmláceného muže z nemocnice popíjení pokračovalo. Pavel P. vypověděl, že oba muži společně nakoupili jedenáct litrů krabicáku, z nichž devět vypili – přičemž větší část zásob zkonzumoval on. „Tak pět šest litrů," odhadoval s dodatkem, že ráno si dopřál ještě tři neuroly. Posezení podle něj narušil útok později zavražděného muže, jenž prý Pavla P. praštil pěstí do zátylku, když si odskočil ulevit k nedalekému křoví. Snad to měla být odplata za dřívější zranění. Nikdo ale nijak nereagoval a oba muži v klidu popíjeli a bavili se dál. Asi půl hodiny. Až do chvíle, kdy se ke stejnému křoví odebrala i pozdější oběť.

„Mně se nějak rozleželo, že on mě předtím napadl a já to nechal bez odezvy," vysvětloval Pavel P., co ho přimělo k tomu, že kumpána sedícího v podřepu se spuštěnými kalhotami kopl kolenem do hlavy tak silně, až hlavou narazil do metr vzdálené zdi. „Neovládl jsem to," připustil. Od té chvíle už mlácený muž asi nevnímal, co se s ním děje. Ani Pavel P. si prý nevybaví, co vše následovalo v následujících desítkách minut. Vzpomene si jen na to, jak asi po třičtvrtěhodině na oběti seděl a vší silou jí tiskl krk. Ana první pohled prý bylo jasné, že volat záchranku už nemá smysl. Pavel P. proto odešel – a až po měsíci nahlásil nález mrtvého těla na policii.

Ze svědka vrah

V kauze tedy jeho jméno figurovalo od počátku, avšak pouze v pozici svědka. A kdyby se nepřiznal, policisté by ho z vraždy neobvinili. V době, kdy začalo vyšetřování, už bylo tělo poznamenáno rozkladnými procesy i působením hmyzu a hlodavců natolik, že soudní lékaři nemohli určit, za jakých okolností muž zemřel. Teprve po přiznání Pavla P. mohli konstatovat, že jeho vyprávění odpovídá zjištěním z pitevny.

Pavla P., jenž podle znalců netrpí duševní chorobou ani poruchou (a v době činu byla jeho schopnost rozpoznat protiprávnost svého jednání snížena jen nepodstatně a ovládací schopnost ovlivněna pouze opilostí) a který je podle posudku prakticky nenapravitelný agresor vyznávající hodnoty zločinecké subkultury, poslal senát soudce Černeckého za mříže na doživotí. Vyhověl tak požadavku žalobce Tomáše Milce. I advokát Daniel Šimánek ostatně mohl jako polehčující okolnost připomenout pouze fakt, že jeho klient se sám udal a zločin plně doznal, a navrhoval 25letý trest. Soud dále stanovil, že příbuzným zákeřně zamordované oběti, která ani nedostala příležitost k obraně, má Pavel P. vyplatit odškodnění – matce 240 tisíc korun a bratrovi 175 tisíc. Verdikt není pravomocný, ačkoli se státní zástupce Milec i Pavel P. na místě vzdali odvolání. Černecký Pavlu P. vysvětlil, že odvolání za něj ještě mohou podat jeho nejbližší. „Kdyby se vám to rozleželo v hlavě, můžete o to ještě požádat třeba svou matku," řekl soudce. Ten také věnoval mimořádnou pozornost odůvodnění rozsudku. Hodnocení všech souvislostí případu se věnoval dlouhých 132 minut – přičemž opakovaně připomněl, že jde pouze o vyjádření „ve stručnosti"; myšlenky ještě budou rozvedeny v písemném vyhotovení rozsudku.

***

Mladíkův život jako plynulá přehlídka násilností

O charakteru mladého delikventa vypovídá fakt, že ve svých 22 letech stanul před soudem již pro třetí vražedný útok. A nikdy na svobodě nepobyl příliš dlouho! P Poprvé byl souzen v roce 2005 jako mladistvý. Zato, že ve druhé polovině srpna roku 2004, jako patnáctiletý, zavraždil seniorku z blízkého příbuzenstva, kterou rdousil a řízl do krku, si odseděl 3,5 roku ve věznici pro mladistvé. Byl tam postrachem – napadal spoluvězně i dozorce. P V roce 2008 ho nymburský soud soudil za dvojnásobné ublížení na zdraví a výtržnictví. Nejprve 14. dubna v Nymburce po roztržce v restauraci došel na ulici skupinu lidí a jednoho muže zasáhl nožem do hrudníku. Zraněný pobyl dva dny v nemocnici. Dokonce čtyři dny hospitalizace si vyžádal útok ze 16. července v Poděbradech. U nádraží tam napadl staršího muže. Výsledkem rány pěstí do nosu a kopu kolenem do obličeje se staly zlomenina čelisti a otřes mozku. Dostal 20 měsíců ve věznici s ostrahou; součástí verdiktu byl i výrok o propadnutí vyhazovacího nože. P Za přečiny výtržnictví a nebezpečného vyhrožování ho nymburský soud soudil v roce 2010. Šlo o situaci z 19. června, kdy měl delikvent v Milovicích na parkovišti před marketem konflikt s bezdomovci; spor se týkal sesbíraných prázdných láhví, které nesli odevzdat. Když s vystřelovacím nožem v ruce hrozil sokům zabitím, chtěl ho zklidnit policista v civilu. Vyhrožoval i jemu. Výsledkem bylo rozhodnutí o dvouletém pobytu ve věznici s ostrahou (tento trest nyní vykonává, a to bez větších kázeňských problémů) a o propadnutí nože. P Poslední jednání bylo v roce 2011 u Krajského soudu v Praze a šlo v něm o pokus o vraždu. Toho se pachatel dopustil 4. října 2010 v Nymburce, kdy pachatel zaútočil nožem na muže, který se ho pokoušel zadržet, když se snažil odejít z vinného šenku bez zaplacení. Šlo tehdy o pouhá dvě piva! Nožem oběť bodl do předloktí, pravého ramene, hrudníku do čelisti. Tuhle ránu naštěstí napadený srazil rukou; jinak hrozilo zasažení krku. Verdikt, potvrzený i odvolacím senátem Vrchního soudu v Praze, protřelého delikventa překvapil: 18 let ve věznici se zvýšenou ostrahou plus následné ochranné opatření ve formě zabezpečovací detence.

Autor: Milan Holakovský

21.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Milovicích byl otevřen nový Relax park.
17

OBRAZEM: Nový Relax park využívají hlavně děti

Metrostav handy cyklo maraton 2016.
17

Tři stovky cyklistů objedou Česko! Zavítají do Holašovic

Řidič, který v noci boural, měl notně upito

Brandýs nad Labem – Dvě zaparkovaná auta naboural v pondělí před čtvrtou ranní – a od úterka čelí stíhání pro ohrožení pod vlivem návykové látky. To policistka Eva Hašlová ve čtvrtek uvedla k 25letému řidiči Škody Octavia, který havaroval v ulici Komenského v Brandýse nad Labem.

Horáček a Drahoš hledají podporu i na Nymbursku

Nymbursko /ANKETA/ - Kandidáti na českého prezidenta mají před sebou posledních pár týdnů, kdy mohou sbírat na podpisové archy co nejvíce hlasů na svou podporu. Aby se mohli ucházet o nejvyšší post v zemi, potřebují jich padesát tisíc.

Extra směny s odměnou lákají mladé dělníky

Mladá Boleslav – Flexikonta, směny navíc, nejsou od jara ve Škodě Auto povinné. Jak často se z nich lidé „vypárují“? A budou odboráři usilovat o jejich úplné zrušení? 

Labská cyklostezka se prodloužila o úsek Čelákovice - Lázně Toušeň

Střední Čechy - Mezinárodní cyklotrasa vedoucí z Krkonoš podél řeky Labe až do Severního moře je nově o 1,43 kilometru delší. Nový úsek Labské cyklostezky vede z Čelákovic do Lázní Toušeň a ocení ho, jak cyklisté, tak i in-line bruslaři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení