VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři před soudem: Přiznáváme chybu i falšování

Nymburk - První den hlavního líčení se třemi lékaři nymburské interny přinesl jejich výpovědi a konkrétní doznání k pochybení v péči o pacienta i následné falšování zdravotní karty.

31.1.2017
SDÍLEJ:

Vlevo obžalovaný primář nymburské interny, vpravo lékař, který měl pochybit neléčením diabetu.Foto: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Dopolední výslechy a zásadní přiznání všech tří obviněných, odpoledne pak výpověď dcery zemřelého pacienta a soudního znalce.

Tak vypadal první den hlavního líčení s primářem interního oddělení nymburské nemocnice a dalším lékařem a lékařkou stejného oddělení. Čelí žalobě kvůli úmrtí pětasedmdesátiletého pacienta. Lékař, který jej týden ošetřoval, přehlédl fakt, že muž je diabetik a několik dnů mu nebyl podáván inzulín. Mužův zdravotní stav se měl podle nálezu znalců zhoršovat, přesto byl po pěti dnech se souhlasem primáře pacient propuštěn zpět do domu se sociální péčí v Pátku, kde trvale pobýval. Jeho personál však rozpoznal kritičnost mužova stavu a obratem jej poslal zpět do nemocnice, kde následující den muž zemřel. Na žádost primáře pak další den lékařka téhož oddělení vytvořila falešnou zdravotní kartu, podle níž muž potřebný inzulin dostával. Na rozdíl od skutečnosti. Další podrobnosti pak vypluly na povrch při samotných výsleších před soudem.

Mladý lékař: byl jsem v presu, udělal jsem chybu

Jako první se postavil před pultík devětadvacetiletý lékař, který měl léčbu pacienta na starost. Krátce po deváté ranní jej soudce Václav Krejčík vyzval, aby popsal, jak se všechno odehrálo. „Byl k nám přivezen v neděli 1. května s bolestmi v kyčli. Přehlédl jsem, že se léčil i na diabetes a soustředil se na problém bolestí v noze. Ordinoval jsem mu silnější léky, než bral dosud. Přišlo mi, že přicházel i později v pátek odcházel ve zhruba stejném zdravotním stavu, naopak bolest se podařilo zaléčit," řekl před soudem.

To však ostře kontrastuje s pozdější výpovědí znalce, podle jehož závěrů se pacientův stav během týdne objektivně zhoršoval, přestával komunikovat a objevovaly se další zdravotní komplikace. Podle jejich závěrů k následnému pátečnímu propuštění pacienta vůbec nemělo dojít.

Lékař zároveň přiznal, že krátce před oním pátečním propuštěním na svoji chybu ohledně neléčení diabetu, tedy nepodávání inzulinu, přišel. Přesto propuštění podepsal. „Udělal jsem chybu, byl jsem v časovém presu. Moc mě to mrzí," kál se pak před soudem.

Zároveň také vyšlo najevo, že ačkoliv měl ústní souhlas primáře, k podepsání propuštění zřejmě neměl jako lékař bez příslušné specializace oprávnění. To ovšem kromě primáře na tomto oddělení nemá nikdo. „Takto to fungovalo i několikrát v minulosti. Primář později propuštění pacienta podepsal, někdy také ne. Bylo to různé," uvedl lékař a poukázal tak na podivná pravidla platící v nemocnici. Že šlo o daleko větší systémový problém, odkryl až následný výslech samotného primáře.

Primář: nezbylo by nic jiného, než oddělení zavřít

Padesátiletý primář začal svoji výpověď rovnou poukázáním na tragické poměry vládnoucí na interním oddělení nymburské nemocnice. „Říkám na rovinu, že oddělení je v personální krizi. Na 60 lůžek našeho oddělení by měly být nejméně 3 lékaři s patřičnou specializací. Tu mám pouze já. Nikdo mě nezastupuje. Množství práce nestíhám pokrýt a jsem přesvědčen, že to, kvůli čemu tady dnes jsme, je z velké části důsledkem tohoto stavu. Několikrát jsem uvažoval o tom, že toto riziko na sebe dále brát nebudu a odejdu," řekl primář. Podle jeho slov se nové lékaře sehnat nedaří. „Jediným řešením za dané situace by bylo podle mého oddělení zavřít," řekl do ticha, které se v tu chvíli rozhostilo v jinak novináři a pozůstalými zaplněné soudní síni.

Svá pochybení také nijak neskrýval, ačkoliv upozornil na fakt, že neměl příliš šancí přijít na chybu způsobenou lékařem jeho oddělení. „Jsem si vědom faktu, že jako primář mám zodpovědnost za své oddělení. Těžko se však mohu v daném případě dostat k některým informacím, pokud mi je kolega nesdělí," konstatoval k otázce možné spoluviny ohledně neléčení pacienta s cukrovkou.

Naopak celou vinu bral na sebe v případě následného falšování zdravotnické karty. „Ta iniciativa vzešla ode mě. Požádal jsem kolegyni, aby novou diakartu založila. Chtěl jsem krýt kolegu, to na rovinu přiznávám," uvedl primář.

Jeho slova vzápětí potvrdila i lékařka, která pár hodin po smrti pacienta falešnou kartu založila. Z ní mělo být patrné, že pacient inzulin dostával. Na dotaz, proč to udělala, odpověděla naprosto spontánně: „Protože jsem hloupá."

Znalec: smrt souvisela s neléčením diabetu

Po obědě se ke slovu dostal soudní znalec v oboru zdravotnictví Jiří Hladík. „Příčinou smrti byl metabolický rozvrat a následný otok mozku," uvedl Hladík. Onen metabolický rozvrat měl být způsoben právě neléčením diabetu, tedy nepodáváním inzulinu.

Vzápětí se rozvinula až akademická debata, zda by ke smrti nedošlo, kdyby pacient byl léčen v souladu s jeho zdravotními potřebami. Tu však rázně soudce Krejčík ukončil s konstatováním, že znalcův závěr o souvislosti neléčení diabetu a úmrtí respektuje.

Ve středu svědci, rozsudek v březnu?

Hlavní líčení pokračuje ve středu výslechem svědků. Soudce však už v úterý avizoval, že proces se bude minimálně kvůli výslechu dalšího znalce konat ještě 21. března. To už by na řadu mohly přijít závěrečné řeči státní zástupkyně i všech tří obhájců a možná i finální verdikt.

Autor: Miroslav Jilemnický

31.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Letní projekce nevymizely, promítá se i v zámeckém parku

Nymbursko /INFOGRAFIKA/ - Letní kina, jejichž projekce patřily dlouhá desetiletí k prázdninové zábavě, pomalu zanikají. Může za to nezájem lidí, ale i technická náročnost, která zamezuje provozovatelům promítat nové filmy. Přesto se v kraji stále najdou místa promítání pod širým nebem, kde se lidé baví.

FOTO: Rodiče kontrolovali, děti odměnili

Sadská - Blíží se závěr prázdnin a v souvislosti s tím uspořádala policie ve spolupráci s Besipem preventivní bezpečnostní akci.

Desetitisíce ukradené v herně našli policisté během hodiny

Čelákovice – Pouhou hodinu se podle policie radovala ze snadno získaných peněz trojice cizinců ve věku od 19 do 37 let, kteří jsou podezřelí z okradení pracovníka herny v Čelákovicích. Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ v pátek informovala, že k činu, který byl zřejmě předem promyšlený a naplánovaný, došlo během druhého srpnového úterka; dvě hodiny před polednem.

Policie pátrá po dívce z Poděbrad

Poděbrady – Policisté pátrají po čtrnáctileté Anně Bažové z Poděbrad. Naposledy byla viděna doma v úterý večer.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení