VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři před soudem: Přiznáváme chybu i falšování

Nymburk - První den hlavního líčení se třemi lékaři nymburské interny přinesl jejich výpovědi a konkrétní doznání k pochybení v péči o pacienta i následné falšování zdravotní karty.

31.1.2017
SDÍLEJ:
Fotogalerie
4 fotografie

Vlevo obžalovaný primář nymburské interny, vpravo lékař, který měl pochybit neléčením diabetu.Foto: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Dopolední výslechy a zásadní přiznání všech tří obviněných, odpoledne pak výpověď dcery zemřelého pacienta a soudního znalce.

Tak vypadal první den hlavního líčení s primářem interního oddělení nymburské nemocnice a dalším lékařem a lékařkou stejného oddělení. Čelí žalobě kvůli úmrtí pětasedmdesátiletého pacienta. Lékař, který jej týden ošetřoval, přehlédl fakt, že muž je diabetik a několik dnů mu nebyl podáván inzulín. Mužův zdravotní stav se měl podle nálezu znalců zhoršovat, přesto byl po pěti dnech se souhlasem primáře pacient propuštěn zpět do domu se sociální péčí v Pátku, kde trvale pobýval. Jeho personál však rozpoznal kritičnost mužova stavu a obratem jej poslal zpět do nemocnice, kde následující den muž zemřel. Na žádost primáře pak další den lékařka téhož oddělení vytvořila falešnou zdravotní kartu, podle níž muž potřebný inzulin dostával. Na rozdíl od skutečnosti. Další podrobnosti pak vypluly na povrch při samotných výsleších před soudem.

Mladý lékař: byl jsem v presu, udělal jsem chybu

Jako první se postavil před pultík devětadvacetiletý lékař, který měl léčbu pacienta na starost. Krátce po deváté ranní jej soudce Václav Krejčík vyzval, aby popsal, jak se všechno odehrálo. „Byl k nám přivezen v neděli 1. května s bolestmi v kyčli. Přehlédl jsem, že se léčil i na diabetes a soustředil se na problém bolestí v noze. Ordinoval jsem mu silnější léky, než bral dosud. Přišlo mi, že přicházel i později v pátek odcházel ve zhruba stejném zdravotním stavu, naopak bolest se podařilo zaléčit," řekl před soudem.

To však ostře kontrastuje s pozdější výpovědí znalce, podle jehož závěrů se pacientův stav během týdne objektivně zhoršoval, přestával komunikovat a objevovaly se další zdravotní komplikace. Podle jejich závěrů k následnému pátečnímu propuštění pacienta vůbec nemělo dojít.

Lékař zároveň přiznal, že krátce před oním pátečním propuštěním na svoji chybu ohledně neléčení diabetu, tedy nepodávání inzulinu, přišel. Přesto propuštění podepsal. „Udělal jsem chybu, byl jsem v časovém presu. Moc mě to mrzí," kál se pak před soudem.

Zároveň také vyšlo najevo, že ačkoliv měl ústní souhlas primáře, k podepsání propuštění zřejmě neměl jako lékař bez příslušné specializace oprávnění. To ovšem kromě primáře na tomto oddělení nemá nikdo. „Takto to fungovalo i několikrát v minulosti. Primář později propuštění pacienta podepsal, někdy také ne. Bylo to různé," uvedl lékař a poukázal tak na podivná pravidla platící v nemocnici. Že šlo o daleko větší systémový problém, odkryl až následný výslech samotného primáře.

Primář: nezbylo by nic jiného, než oddělení zavřít

Padesátiletý primář začal svoji výpověď rovnou poukázáním na tragické poměry vládnoucí na interním oddělení nymburské nemocnice. „Říkám na rovinu, že oddělení je v personální krizi. Na 60 lůžek našeho oddělení by měly být nejméně 3 lékaři s patřičnou specializací. Tu mám pouze já. Nikdo mě nezastupuje. Množství práce nestíhám pokrýt a jsem přesvědčen, že to, kvůli čemu tady dnes jsme, je z velké části důsledkem tohoto stavu. Několikrát jsem uvažoval o tom, že toto riziko na sebe dále brát nebudu a odejdu," řekl primář. Podle jeho slov se nové lékaře sehnat nedaří. „Jediným řešením za dané situace by bylo podle mého oddělení zavřít," řekl do ticha, které se v tu chvíli rozhostilo v jinak novináři a pozůstalými zaplněné soudní síni.

Svá pochybení také nijak neskrýval, ačkoliv upozornil na fakt, že neměl příliš šancí přijít na chybu způsobenou lékařem jeho oddělení. „Jsem si vědom faktu, že jako primář mám zodpovědnost za své oddělení. Těžko se však mohu v daném případě dostat k některým informacím, pokud mi je kolega nesdělí," konstatoval k otázce možné spoluviny ohledně neléčení pacienta s cukrovkou.

Naopak celou vinu bral na sebe v případě následného falšování zdravotnické karty. „Ta iniciativa vzešla ode mě. Požádal jsem kolegyni, aby novou diakartu založila. Chtěl jsem krýt kolegu, to na rovinu přiznávám," uvedl primář.

Jeho slova vzápětí potvrdila i lékařka, která pár hodin po smrti pacienta falešnou kartu založila. Z ní mělo být patrné, že pacient inzulin dostával. Na dotaz, proč to udělala, odpověděla naprosto spontánně: „Protože jsem hloupá."

Znalec: smrt souvisela s neléčením diabetu

Po obědě se ke slovu dostal soudní znalec v oboru zdravotnictví Jiří Hladík. „Příčinou smrti byl metabolický rozvrat a následný otok mozku," uvedl Hladík. Onen metabolický rozvrat měl být způsoben právě neléčením diabetu, tedy nepodáváním inzulinu.

Vzápětí se rozvinula až akademická debata, zda by ke smrti nedošlo, kdyby pacient byl léčen v souladu s jeho zdravotními potřebami. Tu však rázně soudce Krejčík ukončil s konstatováním, že znalcův závěr o souvislosti neléčení diabetu a úmrtí respektuje.

Ve středu svědci, rozsudek v březnu?

Hlavní líčení pokračuje ve středu výslechem svědků. Soudce však už v úterý avizoval, že proces se bude minimálně kvůli výslechu dalšího znalce konat ještě 21. března. To už by na řadu mohly přijít závěrečné řeči státní zástupkyně i všech tří obhájců a možná i finální verdikt.

Autor: Miroslav Jilemnický

31.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útok před britským parlamentem
10

Češka žijící v Londýně: Lidé se spíše diví, že se to nestalo dřív

Šestnáct odborných učilišť z celé republiky se účastnilo gastronomické soutěže Srdce na talíři, kterou pořádalo Střední odborné učiliště v Městci Králové.
12

OBRAZEM: Učni z celé republiky soutěžili o srdce

Brány tajemných zámků a hradů otevírají už v dubnu

Nymbursko - Turistická sezóna začíná a s ní se otevřou dveře středočeských zámků a hradů. Mnohé z nich nabídnou novinky, které stojí za to vidět. Mezi ty nejnavštěvovanější patří starý hrad Kokořín, který své brány otevře už první dubnový víkend. Turisté, kteří do kamenné památky zamíří, si mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů.

Generální stop. Nová funkce umožní rychlejší zastavení vlaků

Sadská - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) doplní dispečerské terminály o funkci, která umožní dálkové zastavení vlaku i na tratích s digitálním radiovým systémem. Dosud se na těchto typech tratí v krizových situacích muselo volat strojvedoucímu a upozorňovat ho na nebezpečí. Nově bude moci vlak zastavit přímo výpravčí, čímž se ušetří cenné vteřiny, které často rozhodují o lidských životech. Novinku ve středu SŽDC představila na nádraží v Sadské na Nymbursku. Vlak při zkoušce zařízení sám zastavil po stisknutí příslušného políčka na dotykové obrazovce.

Lysá je ve středních Čechách třetím Městem pro byznys

Lysá nad Labem - Nízké poplatky ve městě a jen mírná zadluženost. To jsou faktory, které vyšvihly Lysou nad Labem mezi tři města ve středních Čechách, nejvíce příhodná pro podnikání.

Za smrt pacienta a falšování padly podmínky

Nymburk – Tragická úroveň vedení nymburské nemocnice a interní oddělení v zoufalém personálním stavu. To jsou jediné věci, na kterých se shodli soudce, státní zástupkyně, obhájci i samotní obžalovaní lékaři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies