VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel si jel pro papouška a koupil rovnou celou zoo

Praha /FOTOGALERIE/ - Zní to neuvěřitelně jednoduše. A bylo to tak trochu ve stylu „Přišel. Viděl. Koupil." I tak by se dala stručně popsat záchrana zoologické zahrady v Táboře. Nebo spíše záchrana stovek zvířat. V lepším případě před rozprodáním, v horším před utracením.

22.9.2015
SDÍLEJ:

Ředitel Zoo Tábor Evžen Korec držel mládě vyhubením ohroženého vlka arktického.Foto: archiv Evžena Korce

Táborská zoo byla před pár měsíci ve stavu, že se o ní hovořilo jako o podniku, který odpočítává poslední chvilky svého života. Zvířata dostávala k jídlu jen to nejnutnější k přežití, neměla žádný krmný plán. A pak se tam objevil Evžen Korec z Prahy, generální ředitel developerské společnosti Ekospol.

Do Tábora přijel kvůli tomu, že v tamější zoologické zahradě měli papoušky, konkrétně dvě ary zelenokřídlé, které chtěl mít ve svém chovu. Evžen Korec, spolu se svoji manželkou totiž doma chovají papoušky a bezmála tři desítky koní v jezdeckém klubu, dále pak pávy, bažanty i japonské kapry koi.

„Když jsem ale viděl tu spoušť v celé zahradě, najednou jsem z toho všeho měl zvláštní pocit. Začalo mne mrazit po celém těle. Už jsem nemyslel jen na záchranu papoušků, ale na záchranu celé zoologické. Ty myšlenky měly jasnou konturu," vzpomíná na konec března letošního roku Evžen Korec. V jeho myšlenkách ho podpořila manželka: „Ta byla hned pro záchranu. Stačilo, když viděla, jak zvířátka žijí. Vlastně jak nežijí."

Záchrana za 16,2 milionu

Evžen Korec, díky svým manažerských schopnostem a především dokonalému zázemí lidského i finančního potenciálu v prosperující developerské společnosti Ekospol, nemínil otálet. Za měsíc z jeho účtu odešlo věřitelům 16,2 milionu korun. A zoologická zahrada našla nového vlastníka. Našla záchrance, který v tu chvíli vůbec nemyslel na sebe.

Evžen Korec od začátku věděl, že na rozdíl od Ekospolu nebude zoologická zahrada patrně nikdy výdělečným podnikem: „Z prosperujícího Ekospolu mám radost. Ale přiznám se, že občas se pustím do aktivit, kde nehledám zisk. Prostě cítím, že je to správné, že to musím udělat právě já. V Táboře jsem to tak cítil hned po vstupu. Jen mi trvalo pár desítek minut, než jsem pochopil, že zoologickou zahradu nemohu nechat definitivně zničit, pohřbít. Záchrana zoo měla a má smysl."

Vděk místních pocítil Evžen Korec brzy. Přišla třeba řada starých lidí a děkovala za záchranu, nabízela stokorunové částky na podporu života zoo. „Byly to opravdu dojemné příběhy lidí. Neuvěřitelné, jak se dokáží lidé rozdat," zmínil.

Zůstali opravdoví machři

V zoo bylo, je a bude mnoho práce. O tom nemá Evžen Korec pochyb. Za více než 16 milionů nekoupil něco, co je na zlatém podnose. I když on ten podnos návštěvníkům pomalu předkládá. Třeba parkování u zoo ponechal zdarma, snížil základní vstupné. Musel také hodně zamíchat se zaměstnanci. „Většinu lidí jsem postupně vyměnil. Zůstalo jen pár schopných a loajálních zaměstnanců. A to jsou opravdoví machři. Téměř všichni ošetřovatelé mají vysokoškolské vzdělání," řekl.

Obměnil personál, dostavěny byly chybějící přístřešky pro zvířata a kompletně byl změněn a zkompletován plán krmení. Zvířata již nejsou krmena stylem „co kdo přinese, to jim dostanou". „V odborných publikacích jsem studoval krmné plány, radil jsem se v jiných zoo a nyní dostávají odpovídající výživu tak jako v předních evropských zoologických zahradách," uvedl Korec.

Developerství ale Evžen Korec neopustil. Ostatně už za pár dnů bude Ekospol slavnostně otevírat další bytové jednotky Panorama Kyje v pražských Kyjích. Nicméně po koupi táborské zoo se příliš nevyspal: „Jsem hodně pracovitý člověk, ale musím spát osm hodin. Ale tady jsem delší dobu spal maximálně šest hodin. Bylo to náročné období, ale věděl jsem, proč to dělám."

Mnoho raritních zvířat

Desetihektarová táborská zoologická zahrada má mnoho zvířat, která jsou takzvaně raritní. „Zaměřeni jsme na zvířata, kterým hrozí ve světě vyhubení. Jedním z nejohroženějších zvířat světa je tygr ussurijský. Volně žije pouze zhruba 500 jedinců. Právě tygra ussurijského s domácím jménem Rocky má Zoo Tábor ve svém znaku. Podobné je to s ohroženým papouškem ara marakána.

K dalším ohroženým zvířatům v zoo patří například medvěd hnědý, medvěd baribal, všichni primáti (makak jávský, mapla hnědá, tamarýn žlutoruký) i všechny sovy (sovice sněžní, kalous ušastý, puštík bradatý, výr velký) a vlk arktický. Vlka arktického mají u nás pouze dvě zoo brněnská a právě táborská.

Táborská zoo byla slavnostně otevřena letos 30. června. Za více než dva měsíce prošlo vstupní branou kolem 45 tisíc návštěvníků. Už nyní je jasné, že husarský kousek se záchranou zoo se vydařil. Těch 16,2 milionu korun za pozemky, budovy a hlavně zvířata Evžen Korec nelituje ani chvíli.

„Víte, když někdy letím nad Prahou a Středočeským krajem, jasně vidím naše stavby. Vím, že tam jsme dali lidem nový domov, a to mne hřeje u srdce. A když se procházím táborskou zoologickou zahradou, hřeje mne u srdce pocit, že se podařilo zachránit spousty zvířat. Jim jsme nedali jen nový domov, jim jsme dali nový život," dodal muž, který přiznává, že ve své zoo má nejraději krkavce. Jak sám říká největší pěvec na světě mu ve voliéře přiletí až na ruku.

Čtěte také: 'Kočky' z táborské zoologické zahrady míří do fotbalového týmu

Autor: Jiří Macek

22.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sokolečská lávka v režii místních sokolů a dobrovolných hasičů přinesla báječnou zábavu.
53

FOTO: V Sokolči se vody nikdo nebojí

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

KRÁTCE: Autobusová síť se mění

Nymbursko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Festival Brod 1995 se definitivně vrátil do místa vzniku Rock for People

Český Brod /FOTOGALERIE/ – Původně to měla být před třemi lety jen oslava dvacetin festivalu Rock for People, který se na českobrodském hřišti Na Kutilce zrodil, když ale areál přestal stačit, přestěhovali jej pořadatelé do Hradce Králové. Nakonec se ale zrodila tradice – vzpomínkový festivalový den za rok nahradil koncert kapely Stromboli a další rok opět festival.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení