Ceny vodného a stočného se zvyšují v regionu v průměru o tři až pět procent ročně.

Jedním z velkých provozovatelů vodovodů a kanalizací jsou Středočeské vodárny, které dodávají pitnou vodu do Kladna, Mělníka a částí okresů Praha-východ a západ, Rakovníka nebo Mladé Boleslavi. Letošní cenu pitné vody zvedli o celé tři koruny.

„Základním důvodem nárůstu ceny vodného a stočného pro rok 2014 je požadavek vyššího nájemného od provozovatele společnosti Středočeské vodárny," vysvětlila mluvčí Lenka Kozlová. Peníze navíc použijí na vodohospodářskou infrastrukturu a vytváření investičních rezerv. Celkově se budou snažit o rozvoj a také obnovu majetku.

Více o tři procenta kvůli inflaci

Inflace zvedla ceny vodného a stočného o tři procenta, které se často promítly do zdražení. V Berouně se podařilo zvýšit cenu pitné vody o 2,5 procenta, což je méně než činí meziroční inflace. Za litr vody letos spotřebitelé zaplatí skoro devět haléřů.

„V minulých letech jsme byli nuceni zvyšovat cenu meziročně o tři až pět procent. Důvodem bylo zejména zajištění dostatečné obnovy vodohospodářského majetku a zdražování energií, materiálů a služeb. I v roce 2014 budeme do obnovy investovat přes 50 miliónů korun," objasnila ředitelka společnosti VaK Beroun Eva Krocová.

Zvýšit cenu o půl procenta méně, než s čím počítal plán, je možné díky úsporám a výnosům z jiných činností, jako jsou stavby nebo vyvážení jímek. I tak se ale cena nakupované vody pro Beroun zvýšila, takže společnost Vodovody a kanalizace Beroun hledá, kde ušetřit.

Jde zejména o omezování ztrát, rychlou lokalizaci poruch a výměny vodovodů. Například loni se jim podařilo odhalit rekordní počet nepřihlášených producentů odpadních vod. 

„Při rekonstrukcích objektů se zaměřujeme, na výběr energeticky úsporných čerpadel a technologií. Například po rekonstrukci čistírny v Hořovicích poklesla spotřeba elektrické energie díky řízení procesu speciální sondou o více než 20 procent," dodal technický ředitel Jiří Paul.

V Příbrami nízkou cenu chválí

Ceny vodného a stočného v Praze a Středočeském kraji v roce 2014.V Příbrami si lidé připlatí za vodu o dvě koruny sedmdesát haléřů více. Zásadním důvodem zvýšení ceny je pokles meziroční spotřeby na pitné vodě o 5 procent a na vodě odpadní o 1,2 procenta. Starosta Příbrami si ale cenu pochvaluje, protože patří mezi ty nižší v celé České republice. „Například v sousedním Berouně nebo v Mníšku pod Brdy dosahují ceny osmdesáti až devadesáti korun za metr krychlový," sdělil starosta Pavel Pikrt.

Letošní novinkou v Příbrami je také prodloužení účinnosti smlouvy o pronájmu a komplexním provozování infrastrukturního majetku města Příbrami a tato smlouva bude společnosti 1. SčV prodloužena o dalších deset let.

Obyvatelé Rakovníka musí letos vytáhnout z peněženky o tři koruny padesát za metr krychlový více, protože vodné a stočené je bude dohromady stát 74,90 koruny. Hlavní důvodem je navýšení nájemného, které je použité na opravy a rozvoj vodohospodářské infrastruktury.

„Do kalkulace se zahrnují pouze ekonomicky oprávněné náklady. Kalkulace vodného a stočného patří mezi věcně usměrňované ceny a při tvorbě ceny není možné používat jiné než zákonem a dalšími normami stanovené náklady i výnosy," informovala mluvčí Rakovníka Alida Štulajterová.

Mírný nárůst cen vodného a stočného stanovilo představenstvo Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav. Zvedne se pouze o 2,38 procenta, takže metr krychlový bude stát 80,43 korun.

K čemu slouží zisk z prodeje vody?

„Společnost bude v roce 2014 pracovat s průměrným ziskem z vodného a stočného ve výši 6,8 procenta. Tento zisk slouží k zajištění dostatečné výše zdrojů k plnění závazků, jako jsou splátky úvěrů a půjčky, a na získávání dalších zdrojů, které společnost použije na realizaci plánu obnovy našeho vodohospodářského majetku," uvedl předseda představenstva Jan Sedláček.

Další významnou investiční akcí společnosti, kde jsou používány zdroje generované ze stočného, je projekt Mladoboleslavsko II. V rámci tohoto projektu dostavují kanalizace v dalších částech Mladé Boleslavi, Dobrovice a Mnichova Hradiště, dále intenzifikují ČOV v Mnichově Hradišti a zprovozňují přivaděč kvalitní pitné vody do města Dobrovice, který napojí na skupinový vodovod Mladá Boleslav.

Podle statistik VaK Mladá Boleslav spotřebuje jeden člověk průměrně denně sto litrů vody. Na jednu osobu tak stojí dodání pitné vody, odkanalizování a vyčištění odpadní vody osm korun. Podobnou spotřebu uvádí i společnost VaK Beroun.

Vzhledem k jejich dražší ceně, zaplatí obyvatelé berounského regionu skoro devět korun denně na osobu. Průměrná roční spotřeba je v Berouně kolem třiceti kubíků.

Při porovnání s republikovými cenami se drží středočeské okresy ve střední hladině cen. Některá místa v Česku počítají letos s cenami, které jsou i o více než polovinu nižší. Například v Huslenkách na Zlínsku nebo v Krnově zaplatí tamní obyvatelé kolem čtyřiceti korun za metr krychlový.

V jediném okrese v Česku se cena přehoupla přes sto korun. Na Táborsku lidé zaplatí za vodné a stočné 103,6 koruny za metr kryclov.