VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malý kolínský dětský Motol roste, provoz zahájí v září

Kolín – Jako o malém dětském Motolu v Kolíně se mluví o budovaném pavilonu, který vyrůstá v areálu kolínské nemocnice.

12.3.2012 6
SDÍLEJ:

Výstavba pavilonu D Oblastní nemocnice Kolín, březen 2012Foto: DENÍK/Jana Martinková

Budovaný pavilon D bude šestipodlažní objekt nového dětského oddělení. V prvních dvou poschodích vznikne zázemí a vyšetřovny, třetí až páté podlaží bude tvořit lůžková část, šesté podlaží pak obsadí dětská JIP. Objekt bude obsahovat 66 lůžek, (plus horní JIPka devět samostatných lůžkách) a bude napojen na pavilon F budovaný v loňském roce a původní část nemocnice.

Nyní je nový pavilon ve fázi hrubé stavby. „Je hotový plášť, omítky, sádrokartonové příčky, připravuje se na finální zákopy,“ upřesnil stavbyvedoucí Metrostavu Jan Krajdl s tím, že stavaře během budování pavilonu poněkud zaskočila krutá zima. „Museli jsme některé práce přibrzdit, některé zastavit zcela a začít celý objekt temperovat,“ dodal. Přesto stavba jede podle plánu, začalo se vloni v červnu, hotovo by mělo být letos v srpnu. „Zimu jsme překlenuli topením. S těmito náklady jsme na začátku nepočítali, ale museli jsme k nim přikročit, abychom konečný termín splnili,“ doplnil Jan Krajdl.

Podle ředitele nemocnice Petra Chudomela vyjde stavba na 180 milionů korun, dalších 43 milionů bude stát technologické vybavení. Vše je plně hrazeno z dotace Středočeského kraje.

Do nového pavilonu se z okolních pavilonů pacienti i personál dostanou takzvaně suchou nohou. „Objekt se propojí s oddělením novorozenců a porodnicí, čímž vznikne funkční celek malých dětí. Pavilon dětských oborů je novinkou v tom, že ač propojen s ostatními odděleními, bude přesto autonomní,“ popsal ředitel nemocnice.

V novém pavilonu budou  soustředěni všichni dětští pacienti včetně dětské chirurgie, novorozenců, dětské JIP, starších dětí, malých dětí a dětské pohotovosti.

Otevření pavilonu bude znamenat nábor pěti až šesti zdravotních sester. „Nyní jsou starší a mladší děti dohromady, což není úplně v souladu s chartou práv dítěte, tyto děti by měly být oddělené. Jedno oddělení tedy v novém pavilonu přibude,“ vysvětluje Petr Chudomel.

„Domníváme se, že je to investice v podmínkách kolínské nemocnice velmi účelová. Předpokládáme totiž, že v budoucnu se dětské oddělení s chirurgií, porodnicí a novorozeneckým oddělením stanou spádovými i pro oblasti Čáslavska a Nymburska. Jsme jediná nemocnice od Prahy na východ se zaměřením na specializovanou lůžkovou dětskou péči,“ popisuje ředitel kolínské nemocnice. Plně zprovoznit, tedy otevřít i s nainstalovanými technologiemi, by se podle jeho slov měl nový pavilon nejdéle v září.

Novinkou v péči o dětské pacienty bude i možnost, aby s dítětem v nemocnici byla matka. Nemocnice chce nakoupit speciální křesla, která přes den nebudou zabírat místo a na noc se rozloží a poslouží pro maminky.

V současné době má dětské oddělení podle primáře Reného Hrdličky obložnost kolem 80%, což je číslo, které se hned tak v nějaké nemocnici nenajde. „Proto jsme s počtem lůžek nehýbali, je optimální. Před pár lety se počet lůžek na JIP navyšoval o dvě,“ upřesnil primář, který stejně jako ředitel vyzdvihuje výhodu nového pavilonu v rozdělení na část pro větší a menší děti. „Pediatrie se stará od nedonošených dětí 1500 gramů až do 19 let. To jsou výrazná specifika. Rozdělení dětských pacientů je mnohem výhodnější pro kvalitu poskytované péče i pro pohodlí a psychiku dětí. V současných prostorách to není možné,“ vysvětlil René Hrdlička.

To je ale jen jedna z výhod budoucího přestěhování do nového pavilonu. „Lůžková pediatrie doznává změn, úroveň praktických dětských lékařů jde nahoru a mnohdy záležitosti, které se dříve řešily v nemocnici, lze dnes řešit ambulantně. Naší snahou je, aby děti šly do nemocnice opravdu jen tehdy, pokud jde například o problémy se základními životními funkcemi, dusí se, mají selhávání krevního oběhu nebo potřebují intenzívní vyšetřovací, léčebné postupy,“ říká primář dětského oddělení.

Kolínská nemocnice v současné době zkrátila ošetřovací dobu z 3,9 na 3,5 dne. Takže děti přijdou do nemocnice například v pondělí a ve čtvrtek jdou domů. „Pak je již doléčíme ambulantně. Chceme, aby v nemocnici trávily co nejkratší dobu a předškolní děti s maminkou,“ dodává primář Hrdlička.

Nový pavilon D v číslech a datech

– objekt obsahuje 3400 metrů podlahové plochy

- a přibližně 11,5 tisíce kubíků obestavěného prostoru

- voda v pavilonu je  vedená v mědi

- budova bude mít vlastní úpravnu na tvrdost vody

- a veškeré použité kabely budou nehořlavé

Co bude s původním dětským oddělením?

Toho času probíhá soutěž na zhotovitele rekonstrukce stávajícího, již silně nevyhovujícího dětského oddělení, tj, pavilonu O. 200 milionů na tuto akci bude hrazeno z fondů Evropské unie a Středočeského kraje. „Oprava by měla začít na podzim a následně sem bude přemístěno oční oddělení, krční a oddělení cévní chirurgie + ambulance těchto oddělení,“ upřesnil ředitel nemocnice Petr Chudomel s tím, že nadzemním krčkem vznikne napojení na současnou tzv. kostku, tj. neurologické oddělení.

Novinka v péči o dětské pacienty

Kolínská nemocnice bude během letošního roku schopná ošetřovat nejmenší pacienty na nukleární magnetické rezonanci v narkóze. Podle primáře dětského oddělení Reného Hrdličky je to obrovská výhoda vzhledem k tomu, že dosud se většina malých dětí vyšetřovala pomocí počítačové tomografie, kde přece jen je radiační záření. „Navíc výtěžnost vyšetření na tomografu v některých případech je lepší než na magnetické rezonanci, ale zejména u neurologických poruch je naopak nižší než na magnetické rezonanci,“ vysvětluje primář. „Vyšetření na magnetické rezonanci je nebolestivé, trvá asi půl hodiny, ale člověk se nesmí pohnout. To není jednoduché pro dospělého, natož pro malé děti, tam je to takřka nemožné,“ doplňuje primář. Kolínská nemocnice by tak měla být v rámci středních Čech jedinou (kromě pražských klinik), kde bude možné takto v celkové narkóze malé děti vyšetřovat.

Současné velké investice v nemocnici

Pavilony F, N a D,

nově se chystá pavilon O

(investice 338, 324, 223 a 200 milionů korun)

Autor: Jana Martinková

12.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto
1

Letní projekce nevymizely, promítá se i v zámeckém parku

FOTO: Rodiče kontrolovali, děti odměnili

Sadská - Blíží se závěr prázdnin a v souvislosti s tím uspořádala policie ve spolupráci s Besipem preventivní bezpečnostní akci.

Desetitisíce ukradené v herně našli policisté během hodiny

Čelákovice – Pouhou hodinu se podle policie radovala ze snadno získaných peněz trojice cizinců ve věku od 19 do 37 let, kteří jsou podezřelí z okradení pracovníka herny v Čelákovicích. Eva Hašlová z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ v pátek informovala, že k činu, který byl zřejmě předem promyšlený a naplánovaný, došlo během druhého srpnového úterka; dvě hodiny před polednem.

Policie pátrá po dívce z Poděbrad

Poděbrady – Policisté pátrají po čtrnáctileté Anně Bažové z Poděbrad. Naposledy byla viděna doma v úterý večer.

Zlaté ruce krotící železo ocenili radní mistrovským titulem

Praha – Že má kovář Zdeněk Grausam z Úval na Praze-východ zlaté ruce, je známo nejen v širokém okolí. O jeho šikovnosti dobře vědí i filmaři – pro ty již vyráběl třeba zbraně, které se uplatnily při natáčení filmu Bathory. Nebo výstrojní součástky pro natáčení Letopisů Narnie. Z jeho dílny ale pochází také jídelní servis pro seriál Borgiové či třesoucí se kostel do filmu Tma, který vznikl ve spolupráci s Janem Smrkovským. Zdeněk Grausam je ovšem známý i jako fachman, který si poradí s opravami historických unikátů – a věnuje se také opravám sakrálních památek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení