Když dnes provozovatel nymburské čajovny Radek Čech slyší o podpoře malého podnikání, otevírá se mu kudla v kapse. Tvrdí, že kdyby měl začínat dneska znovu, už by to nikdy neudělal.

Nová reforma přinesla pro živnostníky několik zásadních změn. Nemusí už například platit minimální daň, zvýšil se „strop“ pro odvody a živnostníkům skončila už nadobro možnost odečíst ze základu daně platby za sociální a zdravotní pojištění. Je otázkou, zda vláda tímto způsobem podporuje malé živnostníky nebo napomáhá bohatým.

„Co to znamená podpora malého podnikání? Tomu vůbec nerozumím. Naše rodina přijde tím, že zrušili možnost odečtu pojistného a zrušením přídavků tak o dvacet tisíc ročně. Bral bych, kdyby udělali něco konkrétního cíleně. Například kdyby mi řekli, že mi zaplatí třeba reklamu v novinách, nebo něco jiného. Ale je to nastavené tak, že co si nevydělám, to nemám,“ vidí dnešní situaci malých živnostníků Radek Čech s tím, že zrušení minimální daně se ho netýká, protože platí daně už několik let. „Když si někdo nevydělá ani na tu minimální částku, je něco špatně, a neměl by ve své činnosti vůbec pokračovat,“ myslí si majitel čajovny.

Podle něj ale už před deseti lety, když začínal, nebyla nejlepší doba. „Tehdy se rozhodovalo, zda budou registrační pokladny. Naštěstí ten návrh neprošel. Akorát by zdržovaly a stály zbytečně moc peněz,“ vzpomíná živnostník.

A jak by podpořil malé živnostníky on, kdyby měl pravomoc něco udělat? Určitě by prý zavedl všechny platby formou paušálu. Podle odhadovaného výdělku. „Dal bych každému možnost, aby se mohl sám zařadit do skupiny, kam výdělkem patří. Odpadly by kontroly, ušetřily by se peníze na mnoha frontách, například za daňové poradce. A každý by prostě musel zaplatit, co má. Nikdo by se tomu nevyhnul,“ má představu Radek Čech.