V Česku se podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu podílejí asi 40 procenty na růstu hospodářství, na zaměstnanosti se malé a střední podniky podílely téměř 60 procenty. Právě tyto firmy se však potýkají s větším množstvím problémů a potíží než společnosti velké. A na vině není jen nedostatek peněz.

„Problémy, jimž malé nebo střední podniky čelí, vyplývají hlavně z relativně nižší kvality managementu, malé pozornosti věnované rozvoji znalostí a dovedností pracovníků, nízkého využívání progresivních technologií, omezené schopnosti expanze na zahraniční trhy, nízké úrovně mezipodnikové spolupráce včetně využívání asociací profesních svazů k prosazení společných zájmů,“ shrnul bolesti předseda Unie malých a středních podniků David Šeich.

Příčiny podle něj a jak jsou patrné mezi členy unie, spočívají i ve špatné personální politice. Většina majitelů firem sice bude vřele souhlasit s tvrzením, že lidský kapitál je základem úspěchu firmy, v praxi ale na to rychle zapomene. Řízení lidských zdrojů se dosud ve většině českých firem nepovažuje za klíčovou manažerskou dovednost. Manažery, kteří mají na starosti lidské zdroje , často v menších podnicích nepovažují za rovnocennou součást vrcholového managementu. Proto se jejich návrhy těžko prosazují do strategických úvah firem.

Na vzdělávání pracovníků se ale nedostává peněz. Podle unie by měly výrazně pomoci finance ze strukturálních fondů EU. Pražským firmám pak hlavně operační program hlavního města Prahy Adaptabilita. Bohužel, právě tyto programy se podle unie potýkaly s největšími administrativními problémy a neprůhledným způsobem hodnocení a výběru projektů.