Pan Blažek přišel do Nymburka jako posluchač a poté jako pracovník tehdejšího Tyršova ústavu tělesnévýchovy a sportu. Zde spoluzaložil volejbalový oddíl. V jeho družstvu mužů byl hrajícím trenérem.Hráli v něm především studenti a místní hráči Vl. Havlík a J. Somr. Oddíl měl i družstvo žen.

Po ukončení činnosti TÚ v roce 1958 „Oťas“ přešel do Železničního odborného učiliště, kde založil ihned družstvo dorostu a zároveň trénoval i dorost hokejový. Zde u něj vyrostli první budoucí ligoví volejbalisté jako P. Javůrek. V. Klabík, M. Nepustil. Později se k nim přidal i jeho syn O. Blažek ml.
Družstvo mužů samozřejmě pokračovalo v činnosti i po návratu na „Tyršák“ (tehdy Tělovýchovné škola ČSTV). S dorostenci postoupil v roce 1962 do dorostenecké ligy a následně v příštím roce i s muži do druhé ligy, tehdy druhé nejvyšší soutěže.

V té se muži pohybovali téměř bez přestávek včetně 1.NL až do r.1981, kdy postoupili dokonce do soutěže nejvyšší, do Extraligy ČSSR. V ní dosáhli nejlepšího umístění v sezoně 83/84, šesté místo. Tehdy však už v družstvu startovala řada importovaných volejbalových hvězd (Jeřábek, Krejčí, Vondrka Haník. …). Na Tyršák chodily v té době až tisícové návštěvy, podobně jako dnes na basket.

Vzhledem k náročné profesi od roku 1985 muže už netrénoval, ale vrátil se k výchově dorostenců. Řada úspěšných volejbalistů se tak rozrostla o další ligové hráče (Šotola, Michálek, Martin Nečas to dokonce přes Libereckou Duklu dotáhl až do reprezentace).

Mimořádně prospěšný našemu sportu byl i jako ředitel dnešního Sportovního centra. Za jeho více než třicetiletého ředitelování toto zařízení vyrostlo v moderní centrum přípravy reprezentací ve více než dvaceti sportovních odvětví, především olympijských. Za tuto činnost obdržel několik veřejných uznání a ocenění. Stal se rovněž držitelem Nymburského lva 1. třídy.

Otakar Blažek nás i rodinu opustil v červnu 2006. Vzpomeňme na něj spolu se všemi volejbalisty i dalšími přáteli při příležitosti jeho nedožitých osmdesátin.

JIŘÍ MEDŘICKÝ