VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor s Albáncem Alfonsem Llupim

Albánec Alfons Llupi žijící dvacet let v Nymburce, bude odpovídfat na dotazy čtenářů ve středu 10. února od 13 do 14 hodin.

On-line rozhovor s Albáncem Alfonsem Llupim

Alfons Llupi se svým synem Vincentem.

Tento rozhovor byl ukončen dne 10.2.2016
DOTAZ: Alfi, jak vzpomínáš na svou první lásku v Čechách? Víš, kde teď bydlí, co dělá...
Ráda chodím do tvé kavárny, je tam fajn atmosféra a skvělá káva.
Díky moc za odpověď!
ODPOVĚĎ:Vidím ji takřka denně, vzpomínám na uvedené období rád. Moc děkuji, že se ti líbí v naší kavárně a doufám, že nám zachováš přízeň.
DOTAZ: Ahoj Alfonsi,

dle zde uvedené fotky to vypadá, že bys mohl být v nějakém příbuzenském vztahu s Jiřím Ovčáčkem. Co je na tom pravdy? A zvažuješ angažmá v politice?(o:

Děkuji za odpověď, ať se Ti daří!
ODPOVĚĎ:Když se v novinách objevila fotka Mohameda Atty, spousta lidí si myslela, že jsem už mrtvý. V případě Ovčáčka seš úplně mimo, kámo. Politiku začnu dělat, až se mi nebude dařit v podnikání, viz Babiš.
DOTAZ: Ahoj Alfi :), přeju ti hodně zdaru ve všem co děláš. Protože vím, že jsi dobrej člověk. Chci se tě zeptat, co říkáš na problém s firmou Azos CZ s.r.o. ? Pepa.
ODPOVĚĎ:Rozpoznal jsme zápach z Azosu poměrně nedávno, a v tu chvíli jsme pochopil, proč proti tomu lidé v Nymburce tak protestují. Snižuje to jejich životní úroveň. Když jsem se nadechl, měl jsem pocit nedodýchavosti. Lze to přirovnat k situaci, kdy se z domu škrábe omítka a vy dýcháte ten prach z ní. Neznám podrobnosti k této problematice, tudíž nemohu navrhovat nějaké řešení.
DOTAZ: Dobrý den, pane Llupi, zkuste popsat vaše pocity, když vidíte 15 tisíc Čechů řvoucích na náměstí bezmála fašistická hesla, čemuž v tichosti přihlíží policie a ze své kanceláře bohorovně přikyvuje rádobyprezident Zeman... A jak se obecně stavíte k mírně řečeno problematickým názorům prezidenta na uprchlickou krizi? Díky
ODPOVĚĎ:Já si myslím, že Češi by za dané situace do ulic vycházet neměli, protože se sem muslimové nehrnou. Žil jsem mezi muslimy patnáct let a vždycky to byli mírumilovní lidé. Ale vím, že jejich mentalita je těžko slučitelná s tou evropskou. Pana prezidenta vnímám obrazně jako krávu, která vydojí 24 litrů mléka a pak do kbelíku kopne. Obecně jsme humanista, ale zároveň i Evropanem. Chci tím říct, že pomohu každému v nouzi, ale také bych se zasazoval o střežení evropských hodnot.
DOTAZ: Zdravím! Mám velmi jednoduchou dvojotázku: Nezačínáte se pod vlivem posledních událostí v Čechách bát? A nepřemýšlel jste v souvislosti s tím o návratu do rodné Albánie?
ODPOVĚĎ:Chvíli ano. Ale pak jsem si uvědomil, že pocházím z katolické rodiny a že kříž mě ochrání.
DOTAZ: Pane Llupi, slyšela jsem, že máte potíže s provozováním kavárny U Strejčka. Údajně váš provoz není zkolaudován a odhlučněn a celonoční hudební produkce se prý přestávají líbit vašim sousedům, kteří se chystají s tím něco dělat. Budete tedy kavárnu nějak stavebně upravovat:? A nebojíte se případných pokut a zavření provozu? Díky
ODPOVĚĎ:Tento problém v tuto chvíli řeším. Přemýšlím o nových prostorách, kam se dal tento projekt přestěhovat.
DOTAZ: Zaregistroval jsem, že se vám narodil potomek. Chci se zeptat, jestli se po této události nějak výrazně změnil váš soukromý i pracovní život. Někdo po narození potomka radikálně přehodnotí své priority, jiným to příliš život neovlivní. Jste ten první nebo druhý případ? Díky
ODPOVĚĎ:Určitě to změnilo mé životní priority. Teď se spíš než o svoji budoucnost obávám o budoucnost svého dítěte. Je to pro mě nový druh lásky.
DOTAZ: Dobrý den, jak v Albánii prožívají vaši krajané uprchlickou krizi? Nebojí se, že Islámský stát ohrozí i je?
ODPOVĚĎ:V případě napadení Islámským státem každý Albánec vykope ze zahrady svého kalašnikova, pár granátů a svůj pancrfaust a půjde bojovat. Ale přímé ohrožení tam v tuto chvíli nikdo nevnímá.
DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mě, jak se podniká v České republice cizincům? Setkal jste se někdy s xenofobními lidmi? Díky
ODPOVĚĎ:Nemůžu mluvit za všechny cizince, protože mám pocit, že jednání nymburských úřadů bylo nadstandardně vlídné. A tím nám usnadnili cestu k dokončení naší rodinné vize. Setkal jsem se s několika xenofobními lidmi, ale vzal jsme to jako součást lidské přirozenosti.
DOTAZ: Dobrý den, zajímá mě, jakým jazykem mluvíte na svého syna. Vím, že vaše partnerka je Češka. Umí také albánsky?
ODPOVĚĎ:Na svého syna mluvím pouze albánsky, protože vím, že češtiny kolem sebe slyší dost. Jelikož poměrně často navštěvujeme Albánii, chtěl jsem mu přiblížit i tento jazyk. Partnerka albánsky neumí.
DOTAZ: Jaký je podle vás rozdíl mentalitě Čechů a Albánců?
ODPOVĚĎ:Je tam toho spousta. Albánie se nachází na hranici Evropy a Asie, a tím si přisvojila i spoustu myšlenek jak evropských, tak asijských. Vnímám Albánce jako mnohem větší vlastence, než jsou Češi. Je to také dané tím, že jsme prakticky po celou dobu naší existence byli nuceni bojovat za svoji vlajku. Češi jsou klidnější, podávají ruku pomaleji, ale o to pevněji. Jsem přesvědčen, že zlo je ve společnosti rozeseto stejnoměrně, jak u Albánců, ta u Čechů. Jak u muslimů, tak u křesťanů.
DOTAZ: V mé představě je Albánie docela blízko konfliku, který se děje na turecko-syrských hranicích. nebojíte se, že se rozšíří i do vaší země?
ODPOVĚĎ:Pokud Rusko, Amerika a Evropa budou chtít rozšířit válku i do Albánie, tak tam bude.
DOTAZ: Co říkáte na konkurenci, která vám v Nymburce roste? V poslední době už jsou tu další dvě kavárny, z nichž třeba Luna má lepší kafe. uděláte s tím něco?
ODPOVĚĎ:Mám nejlepší kafe až po hranice s první italskou pumpou. Spíš mě trápí mentalita Čechů, kteří jsou ochotní pít čtyřodrůdovou stroprocentní arabiku, která má úžasnou vůni, ale je pro mě moc kyselá a kofeinu je v ní pramálo. Vnímám to jako nápoj vhodný k degustaci, ale ne k dennímu užití. Konkurenci přijímám, dodává pozitivní motivaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies