VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přední evropští „hrabalologové“ v Nymburce

Nymburk - Město Nymburk si připomene 20. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala mimořádnou kulturní akcí: v březnu se bude podílet na uspořádání třídenního mezinárodního sympozia, jehož se zúčastní na 30 předních odborníků z celé Evropy. 

19.12.2016
SDÍLEJ:

Z výstavy ke stému výročí narození Bohumila Hrabala nazvané „Kdo jsem. Bohumil Hrabal: spisovatel - Čech – Středoevropan“ v letohrádku Hvězda na Bílé hoře v Praze.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Radnice představila v souvislosti se schváleným rozpočtem na příští rok mimořádnou událost, spadající do kolonky kultury. Město vyjádří svůj respekt k jednomu z nejvýraznějších českých spisovatelů a zároveň jednomu ze symbolů naší literatury v zahraničí, kromě akcí menšího rozsahu, uspořádáním třídenního sympozia. V březnu se ho zúčastní třicítka předních evropských literárních vědců.

„Sympozium evropského rozměru jsme domlouvali s Fakultou humanitních studií UK, Filozofickou fakultou UK, bruselskou univerzitou a Univerzitou Erfurt. Díky finančnímu spolupodílení se partnerů už máme přislíbenou účast 30 zahraničních přednášejících. Třídenní konference se bude odehrávat v pivovaře, v Hálkově divadle, v Obecním domě a dalších místech s Hrabalem spojených. Myslím si, že si Nymburk tímto způsobem důstojně připomene toto výročí, a zdůrazní tak respekt vůči Bohumilu Hrabalovi a jeho uznání ve světě. Doma nebývá nikdo prorokem a Hrabal obzvlášť. Jestliže se v Nymburce sejdou přednášející z Itálie, Německa, Francie, Rakouska, Anglie a dalších států, uvědomíme si, jaký ohromný ohlas má Bohumil Hrabal v těchto zemích," uvedl starosta Nymburka Pavel Fojtík.

Není třeba dodávat, že mezi přednášejícími jsou špičkoví zahraniční odborníci, kteří se celoživotně zabývají Hrabalovým dílem a samozřejmě je čtou v originále.

Autor: Ivana Šmejdová

19.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útok před britským parlamentem
10

Češka žijící v Londýně: Lidé se spíše diví, že se to nestalo dřív

Šestnáct odborných učilišť z celé republiky se účastnilo gastronomické soutěže Srdce na talíři, kterou pořádalo Střední odborné učiliště v Městci Králové.
12

OBRAZEM: Učni z celé republiky soutěžili o srdce

Brány tajemných zámků a hradů otevírají už v dubnu

Nymbursko - Turistická sezóna začíná a s ní se otevřou dveře středočeských zámků a hradů. Mnohé z nich nabídnou novinky, které stojí za to vidět. Mezi ty nejnavštěvovanější patří starý hrad Kokořín, který své brány otevře už první dubnový víkend. Turisté, kteří do kamenné památky zamíří, si mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů.

Generální stop. Nová funkce umožní rychlejší zastavení vlaků

Sadská - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) doplní dispečerské terminály o funkci, která umožní dálkové zastavení vlaku i na tratích s digitálním radiovým systémem. Dosud se na těchto typech tratí v krizových situacích muselo volat strojvedoucímu a upozorňovat ho na nebezpečí. Nově bude moci vlak zastavit přímo výpravčí, čímž se ušetří cenné vteřiny, které často rozhodují o lidských životech. Novinku ve středu SŽDC představila na nádraží v Sadské na Nymbursku. Vlak při zkoušce zařízení sám zastavil po stisknutí příslušného políčka na dotykové obrazovce.

Lysá je ve středních Čechách třetím Městem pro byznys

Lysá nad Labem - Nízké poplatky ve městě a jen mírná zadluženost. To jsou faktory, které vyšvihly Lysou nad Labem mezi tři města ve středních Čechách, nejvíce příhodná pro podnikání.

Za smrt pacienta a falšování padly podmínky

Nymburk – Tragická úroveň vedení nymburské nemocnice a interní oddělení v zoufalém personálním stavu. To jsou jediné věci, na kterých se shodli soudce, státní zástupkyně, obhájci i samotní obžalovaní lékaři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies