VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Historie Nymburka: Z knihy Michala Plavce

Díl 1. – První stopy člověka: Těžko asi dnes někdo zjistí, kdy na ostroh nad meandrovitou řekou, která až později dostala jméno Labe, vstoupila poprvé lidská noha. Tento kout země, který teprve o několik tisíc let později získá jméno Nymburk a stane se městem, byl tehdy porostlý neproniknutelným lužním lesem a člověk teprve hledal cesty a stezky, jak jím projít dál k řece, nebo naopak od řeky do vnitrozemí.

2.3.2009
SDÍLEJ:

Publicista Michal PlavecFoto: Deník/Lukáš Trejbal

A zrovna u nymburské ostrožny, které bude později dominovat děkanský kostel sv. Jiljí a do povědomí vejde jako Kostelní náměstí, zjistil, že se v těchto místech dá vodní tok snadno překročit. Význam místa a brodu podtrhli předci ještě více tím, že na ostrohu nad řekou si vystavěli opevněné sídlo. Tím jsme v několika větách popsali, jaké okolnosti mohly předcházet prvnímu soustavnému osídlení lokality pozdějšího královského města. Ještě než budeme pokračovat v dalším vyprávění, vrátíme se přeci jenom o nějakých dvě stě milionů let nazpět, do období středních druhohor, kterému se jinak říká jura. Tehdy se totiž začala pozvolna utvářet krajina, jakou známe dnes.

Široko daleko, kam až oko dohlédne, se rozlévalo druhohorní moře. Pouze občas se objevil nějaký ostrůvek jako třeba dnešní vrchy Chotuc, Oškobrh, Semická nebo Přerovská hůra. V hlubinách tohoto jurského moře dováděli mořští ryboještěři ichtyosauři, draví mořští plazi plesiosauři, před nimiž si zřejmě nebyla jistá žádná ryba, šestimetrové ještěrky tanystropheus, druhohorní praprapředci současných krokodýlů a mnoho jiných větších či menších zástupců fauny. Občas se vyskytnou v opukových usazeninách otisky plavuní, přesliček nebo sekvojí, převažují ovšem mlži, plži, raci, hlavonožci, ramenonožci a někdy také nalézáme otisky ryb.

Na malých ostrůvcích, řídce roztroušených ve vodách druhohorního moře, žili nejspíše býložraví ještěři rodu Iguanodon, alespoň pokud tak můžeme soudit z nedávného unikátního nálezu stehenní kosti příslušníka tohoto rodu na Kutnohorsku.

Přelom jury a nejmladší fáze druhohor, křídy, byl významný i z jiného důvodu. Původní prakontinent zvaný Pangea, se totiž začal rozdělovat, až se někdy před 141 až 65 milióny let definitivně utvořily zárodky prazákladů dnešních kontinentů, Laurasie a Gondwana. Dinosauři začali houfně vymírat, snad následkem srážky Země s velkým meteoritem, a vznikají první primáti.

Vývoj těchto nových druhů přetrvává celé Třetihory, tedy v době před 65 až 3,5 milióny lety, na jejichž konci se květena i zvířena svou podobou již blíží té, kterou známe ze současnosti. Podobně je tomu také s pevninou a oceány. Původní subtropické klima dnešní Evropy se zřetelně ochlazuje. Na konci Třetihor již převládá v našem podnebném pásu chladné počasí až se úplně ochladí na počátku dalšího geologického útvaru, který vešel ve známost pod jménem Čtvrtohory. Objevují se první neandrtálci a z člověka vzpřímeného, Homo erectus, se vyvíjí dnešní druh člověka, Homo sapiens. První stopy člověka v Čechách se objevují v nejmladší fázi čtvrtohor, pleistocénu, kterému archeologové a historici přisuzují období před 1,7 miliónem let až deseti tisíci lety, tedy 8000 lety před změnou letopočtu. V okolí Nymburka byly v minulosti, zejména při regulaci Labe a výstavbě silnic, nalezeny pozůstatky čtvrtohorních zvířat jako mamuta, srstnatého nosorožce a pratura. K relativní hojnosti nálezů došlo v okolí Všechlap a Bobnic.

2.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na slet čarodějnic a čarodějů pozval v neděli malé Nymburáky na Špičku nymburského Přístavu veselý klaun Krejčík Honza.
33

OBRAZEM: Pálení čarodějnic v Nymburku

Majáles Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce se konal již podesáté.
34

Majáles Pod Hrabami nezmokl

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Dnešní nocí startuje vinařská sezona

Mělník – Už dnes začíná v Mělníku letošní vinařská sezona. Vinná noc, která začíná v 16 hodin, je totiž první ze série akcí spojených s ochutnávkou vín a pěstováním vinné révy. Letošní ročník bude zaměřen především na mladá vína ročníku 2016 výhradně z regionálních vinic.

Hasiče čeká krušná noc

Region - Zítra po setmění budou na kopcích v téměř každém městě a vesnici plát tradiční čarodějnické ohně. Zatímco pro děti je filipojakubská noc zábavou a pro teenagery bujarým večírkem, hasiči mají napilno. Často jim přibývají vrásky na čele zbytečně, když vyjíždějí k požárům, aby na místě zjistili, že jde o neohlášené pálení čarodějnic.

FOTO: Právě jsme se narodili

Nymbursko - Přinášíme fotografie miminek narozených na Nymbursku v 16. a 17. týdnu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies