VYBRAT REGION
Zavřít mapu

IVANA ŠMEJDOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kounice budou definitivně patřit do okresu Nymburk

Kounice - Městys Kounice zůstávají definitivně v okrese Nymburk a k 1. lednu 2021 budou územně příslušet k obci s rozšířenou působností (ORP) Lysá nad Labem. K nim se přidaly i obce Bříství, Černíky a Vykáň.

Mistr Evropy Horváth ví, proč je box dobrý pro život

Nymburk - Nedávno byl k zastižení v posilovně nymburského Sportovního centra profesionální boxer Štěpán Horváth.

První houbařské úlovky? Smrže, kačenky i májovky

Nymburk - Rostou! Smrže, kačenky, májovky. To jsou první houby, které zahajují na Nymbursku letošní houbařskou sezonu. Houbař Jiří Stránský jich nasbíral plný košík. Podle něj to však vyžaduje hodně trpělivosti. Na přelomu dubna a května by se mohl objevit už hřib kovář.

Ztratit se dá cokoliv. Dokonce i zuby

Nymburk - Nejkurióznějším předmětem, který se dostal mezi ztráty a nálezy ve středních Čechách, je zubní protéza. Neznámý senior ji zapomněl v autobusu.

Psycholog: Bez rodičů škola nenaučí děti psát a počítat

Nymburk – Při výchově dítěte mají všichni dospělí v rodině táhnout za jeden provaz. Za vzdělání svého dítěte jsou odpovědní rodiče, nikoli škola. To jsou hlavní myšlenky, které zazněly při páté Inspirativní kavárně v Nymburce, jejímž tématem byly tentokrát problémy v komunikaci rodiny a školy. Do křesla pro hosta usedl Václav Mertin, psycholog s více než čtyřicetiletou praxí, který patří v Česku mezi největší kapacity v oblasti dětské psychologie.

Sokolovna se letos opraví, jásají nejen florbalisté

Bobnice - Sokolovna v Bobnicích se konečně dočká rekonstrukce. Po letech chátrání má vyhlídku na nová okna, dveře, zateplení fasády a v neposlední řadě na výměnu kotle ústředního topení, ten původní na uhlí nahradí kotel na plyn.

OBRAZEM: Školáci slavili Den Země se zvířátky

Nymburk - Den Země na Základní škole Letců R.A.F. byl letos zasvěcen zvířecím přátelům člověka.

Město přispěje na opravy budov v památkové zóně

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Radnice zveřejnila pravidla pro získání dotace na opravu a údržbu vnějšího vzhledu budov, které se nacházejí v Městské památkové zóně Nymburk.

Hotelovka zaostřila na bio hovězí

Poděbrady /FOTOGALERIE/ - Poděbradská  hotelovka uspořádala další z cyklu seminářů zaměřených na osvětu budoucích kuchařů a hoteliérů. V rámci projektu Bio v regionu bylo tentokrát na stole hovězí maso.

OBRAZEM: U vody je vždycky dobře

Dymokury - Ve vodě v Dymokurech žijí i vodníci! Díky dymokurským rybářům, poříční policii a dalším pomocníkům si užilo u vody 138 dětí z okolních škol a školek pestrý program, občerstvení, živé rybky v kádi a atrakci největší, skutečného vodníka! Ten se přímo před očima dětí vynořil z místního koupaliště.

Památky opět otevírají v dubnu své brány dokořán

Nymbursko – Město Nymburk se prostřednictvím Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska opět připojilo k Mezinárodnímu dni památek a sídel, který se pravidelně slaví 18. dubna. Podle starosty Pavla Fojtíka si Nymburk na tento týden pro obyvatele i návštěvníky města připravil zajímavý program.

Při výběru dovolené hraje hlavní roli jistota a pohodlí

Nymbursko – Vyplatí se first minute zájezdy, nebo letos dojde spíš na jejich opak, takzvané last minute neboli na poslední chvíli? „Výhodou nákupu dovolené už na podzim je nejen sympatická cena, ale zároveň mnohem větší výběr hotelů a služeb, což oceňují zejména rodiny s dětmi," vysvětluje Jaroslava Šimáčková z poděbradské CK Livia.

Duševně nemocní mají konečně chráněné bydlení

Nymburk - Začátkem března otevřeli v Nymburce zbrusu nové sociální služby: chráněné bydlení komunitního typu. Tato služba dosud ve městě chyběla.

O Bohumila Hrabala je ve světě stále velký zájem

Nymburk /FOTOGALERIE/ – V sobotu skončila v Nymburce zcela ojedinělá kulturní událost, třídenní mezinárodní konference k 20. výročí úmrtí současného nejpřekládanějšího českého spisovatele Bohumila Hrabala.

Město navýšilo dotace na sociální pomoc potřebným

Vedení Nymburka posvětilo letošní návrh odborné komise na přidělení programové dotace v sociální oblasti.

Budoucí prvňáčci se hrnuli k zápisu

Zápis budoucích žáčků do prvních tříd probíhá letos na nymburských základních školách 3. a 10. dubna. Na ZŠ Komenského přišly v pondělí už na 14. hodinu desítky dětí se svými rodiči.

Nejčastější chyba? Daňové zvýhodnění na děti u obou rodičů

Daňoví poplatníci se často při vyplňování přiznání nevyvarují chyb.

Daně? Poslední šance

Finanční úřady podle daňového řádu tolerují pětidenní zpoždění dodaného formuláře bez sankce.

V atletickém tunelu trénují nejen atleti, ale i hasiči

Nymburk – Nově rekonstruovaný atletický tunel nymburského Sportovního centra okupují nejen atleti, ale využívají jej i další sportovci. Přes celou zimu se na trénincích scházejí například vyznavači hasičského sportu ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (SH ČMS), které zastřešuje sbory dobrovolných hasičů v ČR. Zastihnout tu lze všechny věkové kategorie, od drobotiny ve věku 6 – 11 let a jejich starší 11 – 15leté kolegy přes dorost až po dospělé.

Znalci Bohumila Hrabala navštívili Gymnázium

Účastníci mezinárodní konference k 20. výročí úmrtí Bohumila Hrabala, která se koná od čtvrtka do soboty v Nymburce, městě, v němž slavný spisovatel prožil víc než třicet let života, proložili páteční přednášky exkurzí po historickém centru města a jeho památkách.

Domácích hospiců je málo, zájemců mnoho

Nymbursko – Vloni se objevil na Nymbursku první domácí hospic. Po prvním roce činnosti nabírá na tempu. Lidí, kteří potřebují doprovodit, a jejich rodin, které potřebují pomoci, je mnoho.

Zámek Loučeň přivítá legendární Elán

Loučeň – Zámek Loučeň otvírá letos na jaře své brány již podesáté, což je nemalý důvod k oslavám. Jak uvedla ředitelka Kateřina Šrámková, celý program na letošek je koncipován jako ukázka toho nejlepšího, co zde umí.

Kostelní Lhotu přijedou zkoušet komisaři z EU

Kostelní Lhotě, malé obci na Nymbursku, se podařil vloni na podzim husarský kousek. V prestižní soutěži Vesnice roku 2016 získala Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí, jedno ze čtyř nejvyšších možných ocenění v kraji a následně uspěla v celostátním kole. Zisk celorepublikového titulu s sebou přinesl také účast v evropské soutěži Entente Florale Europe. Ta začíná být aktuální, vždyť už se ví, že v sobotu 15. července dorazí do obce osmi či devítičlenná delegace zástupců evropských zemí, aby si ji prohlédla pěkně zblízka. A na to je třeba se řádně připravit.

Klíšťata se probudila. Je nejvyšší čas na očkování

/ANKETA/ - S jarním počasím se do přírody vrátilo i nebezpečí v podobě zákeřných klíšťat, která přenášejí nebezpečné nemoci. Lidé by měli být opatrní od jara až do podzimu především v listnatých a smíšených lesích, na pastvinách, zahradách i v parcích.

Zájem o seniorské bydlení je obrovský, kapacity nestačí

Staří nebo zdravotně postižení lidé, kteří už nejsou schopni se o sebe bez cizí pomoci postarat, mají šanci žít v domovech s pečovatelskou službou. Provozují je ovšem především větší města, která mohou navíc uspokojit jen malou část žadatelů. Například v Mělníku počet žadatelů o čtyřicet takzvaných bytů zvláštního určení převyšuje až pětinásobně jejich nabídku.

Brány tajemných zámků a hradů otevírají už v dubnu

Nymbursko - Turistická sezóna začíná a s ní se otevřou dveře středočeských zámků a hradů. Mnohé z nich nabídnou novinky, které stojí za to vidět. Mezi ty nejnavštěvovanější patří starý hrad Kokořín, který své brány otevře už první dubnový víkend. Turisté, kteří do kamenné památky zamíří, si mohou vybrat ze dvou prohlídkových okruhů.

OBRAZEM: Zima skončila pod hladinou Mrliny

Jaro je tady! Potvrzuje to nejen kalendář, ale také obnovené dávné rituály. V Křinci na Nymbursku přivítala jaro stovka lidí průvodem, který vynesl z městyse zimu v podobě zlé smrtky Moreny. Za jásotu přihlížejících byla figura zapálena a hozena z kamenného mostu do říčky Mrliny. Obnovit tradici navrhly místní maminky ze spolku Hernička, podpořili je členové Klubu vojenské historie Druhý pluk Nymbursko, kteří tentokrát přišli ustrojeni jako vesnická chasa se statkářem v čele. Zapojily se i další místní spolky, Český zahrádkářský svaz, fotbalový oddíl TJ Křinec a dobrovolní hasiči.

Nymburský učitel si získával francouzské studenty

Nymburk – Jaké to je stoupnout si před studenty v cizí zemi a vyučovat je dějepis v jejich mateřštině, si vyzkoušel učitel francouzštiny Gymnázia Bohumila Hrabala Pavel Kotyza.

Prvňáčci v Nymburce si mohou zvolit domácí školu

V září se v Nymburce otevře první domácí malotřídka. Rodiče dětí, které dosud navštěvovaly alternativní Lesní školku Cílek, stáli u zrodu myšlenky zajistit pro ně navazující individuální vzdělávání. Společně s pedagogy vytvořili koncept koordinovaného domácího vzdělávání, k němuž se nyní přidávají také ostatní rodiče.

Kostomlaty pokácely na čtyřicet stromů. Kvůli bezpečnosti

Občané Kostomlat nad Labem, kteří se ve středu pohybovali v blízkosti obecního úřadu nebo pod bytovkami u nádraží, se nestačili divit. Profíci vybavení elektrickými pilami tu káceli vzrostlé jehličnany. Zůstávaly za nimi jen čerstvé pařezy a hromady ořezaných větví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies