VYBRAT REGION
Zavřít mapu

IVANA ŠMEJDOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Slavný rocker hrál ve městě po 44 letech

Nymburk /ROZHOVOR/ - Bylo mu šestadvacet, když v roce 1973 stál v Nymburce u zrodu skupiny ETC. Vrátil se sem jako sedmdesátiletý, až po čtyřiačtyřiceti letech. Řeč je o Vladimíru Mišíkovi, po právu označovaném za legendu české rockové hudby. 

Krajské inovační centrum má vzor v Kněžicích

Kněžice – Zástupci Středočeského inovačního centra navštívili Kněžice s cílem ověřit si přímo na místě využití obnovitelných energetických zdrojů, kterými je obec známá doma i za hranicemi. Poznatky využijí pro připravovaný Program rozvoje kraje na příští roky.

Matematiku se budou učit v angličtině

Nymburk - Soustředit se na rovnice či zlomky dá samo o sobě fušku. Ale vstřebávat záludnosti matematiky v angličtině? Stejně jako diskutovat o dějinných událostech ve francouzštině? Právě taková výuka čeká studenty Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. S matematikou v angličtině se setkají žáci sekund nižšího gymnázia, s dějepisem ve francouzštině pak kvintáni na vyšším stupni školy.

FOTO: Výstava hub přilákala stovky návštěvníků

Poděbrady - Výstava hub, kterou uspořádal Spolek houbařů Poděbrady, představila veřejnosti na 260 druhů hub, mezi nimi i kuriozity jako hřib dřevožijný či rubínový. Návštěvníci si nejen prohlédli exponáty, ale od přítomných odborníků se třeba dozvěděli, že klouzek je velmi chutná houba, nebo že houby se správně suší pomalu. „Jedině tak si zachovají krásnou vůni,“ říká mykolog Jiří Baier. 

OBRAZEM: Setkali se ve Strakách

Straky – Zatímco jiná města a obce organizují sousedské slavnosti, které mají podpořit společné sdílení veřejného prostoru, ve Strakách funguje sousedská soudržnost jaksi přirozeně, ku radosti všech obyvatel. Důkazem bylo i tradiční Stracké setkání o uplynulém víkendu. Bylo spojené s výstavou domácího a hospodářského zvířectva a zemědělské techniky, v rámci doprovodného programu se početní návštěvníci bavili vystoupením Strackých žen a populární I. Břišní Straky, fandili soutěžícím v přetahování lanem či v různých pivních disciplínách. Nechyběly dílničky pro děti a jako pokaždé bylo k mání dobré jídlo a pití z místních zdrojů. Sečteno a podtrženo kolínskou dechovkou Starostova 12, ve Strakách bylo v sobotu zase báječně.

Vrátila se ke kořenům a začala psát knihy

Nymburk /ROZHOVOR/ - Rovinaté, klidné Polabí jí zůstalo pod kůží. Peripetiemi osudu uvízla Otilie K. Grezlová na velkou část života sice také u Labe, ale ve městě na severu země. Na grunt po babičce ve Starém Vestci se vrátila pár let před důchodem, když se rozhodla pro nezávislost. Odešla z pozice personalistky v zahraniční firmě a vybavena zkušenostmi učitelky, knihovnice, vědecké pracovnice i redaktorky pustila se na venkově do psaní knih. Dnes má na kontě čtyři a chystá pátou. I ta se bude zabývat vztahy mezi lidmi a možná v ní bude i vražda.

OBRAZEM: PivoTest a pocta Mišíkovi

Nymburk – Pivo i rocková muzika tekly proudem na třetím ročníku Pivo testu, který se odehrál v pátek a v sobotu na bývalém fotbalovém hřišti Polabanu. Páteční den byl oslavou narozenin muzikanta Vladimíra Mišíka, který před 44 lety v Nymburce vyslal na oběžnou dráhu legendární skupinu ETC. Teď se Mišík s ETC vrátil a hold mu vzdávalo publikum, ostatní vystupující kapely i město, které hudebníka ozdobilo městským vyznamenáním – Stříbrným nymburským lvem. 

OBRAZEM: Výstaviště v Lysé nad Labem patřilo koním

Lysá nad Labem – Snad žádný milovník koní zblízka i zdaleka si nemohl nechat ujít mezinárodní výstavu Kůň 2017, která se konala na lyském výstavišti. Návštěvníci měli jedinečnou příležitost potkat se tu s našimi i zahraničními vystavovateli a užít si bohatý doprovodný program. Ti, kdo dorazili do haly C například v pátek odpoledne, viděli přehlídku koní různých plemen, ale třeba také koníky, kteří vystupují ve filmech. Ti si v čele s matadorem Romeem vysloužili za své „kousky“ bouřlivý potlesk.

OBRAZEM: Harfenistka Englichová vystoupila v kapli

Nymburk - Kaple sv. Jana Nepomuckého v Nymburce zažila výjimečný koncert. Vystoupila zde naše přední harfenistka Kateřina Englichová se svými hosty, uznávanými hudebníky. V prostoru s mimořádnou akustikou zazněly staré francouzské tance, Dvořákovy Biblické písně, Debussyho skladby a další klenoty. Před koncertem proběhla v kapli, mimochodem po sedmdesáti letech, bohoslužba P. Vojtěcha Novotného za Jana Nepomuka Zedricha, nymburského měšťana, purkmistra a mecenáše, který se o kapli zasloužil. Právě k jeho poctě byl koncert uspořádán.

KRÁTCE: Trombony rozezní kapli v Sadské

Nymbursko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

FOTO: Na Nymbursku vyrostl obří hřib

Nymburk - Úterní výprava do loučenských lesů se Ivu Müllerovi z Nymburka vyplatila. Stačila hodinka a téměř celý košík zaplnil parádní kousek - hřib dubový vážící 85 dkg. 

KRÁTCE: Burza nabídne zaměstnání

Nymbursko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Žebrající bezdomovce u školy město vyhání

Nymburk – Přinejmenším od začátku letošního roku řeší město, obyvatelé ulice V Kolonii, ale i žáci místního učiliště a střední školy situaci s bezdomovci. Ti se usídlili v křovinách kolem jehličnanu na zeleném plácku hned vedle školy a podle svědectví několika lidí obtěžovali kolemjdoucí včetně školáků žebráním peněz a jídla.

Kdo asi vytvořil unikátní malby na zámku v Křinci?

Křinec – Unikátní nástěnné malby v šedomodré barvě na stěnách rokokových salonků, jakými se pyšní křinecký zámek, se nikde jinde v Čechách nenajdou. Ještě před pár lety o nich nikdo nevěděl…

Mrazivé léto zažila letos osmdesátka dětí

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Mrazivé léto zažila letos osmdesátka dětí v Městské knihovně Nymburk. 

První třída bude bez domácích úkolů

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Netypický začátek školního roku zažilo deset prvňáčků z Nymburska. Právě se vrátili z adaptačního výletu ve skautském tábořišti, kde si v prostředí lesa, bez teplé vody a elektřiny, zvykali na sebe, na novou paní učitelku, a dokonce zkusili být pár dní bez rodičů.

KRÁTCE: Letní fesťák ovládne Bezděz

Nymbursko - Co se děje na Nymbursku? Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.

Budova Hlaholu se změní k nepoznání

Nymburk /FOTOGALERIE/ - K největším investicím města Nymburk v letošním roce patří dvacetimilionová rekonstrukce budovy Hlaholu. Sídlí v ní jídelna a kuchyň pro Základní školu Komenského, ale současně se zde vaří i pro Základní školu v Tyršově ulici.

Sinice v Sadské ukončily předčasně sezonu

Nymbursko – S koncem prázdnin přichází postupně i konec sezony na koupalištích na Nymbursku. Koupaliště, kam je zpoplatněn vstup, je Jezero v Poděbradech, a koupaliště v Městci Králové, kterým oficiálně končí sezona 15. září.

Senioři se těžko dostávají k lékaři

Dymokury – Paní K. zastihla starostka Dymokur Ludmila Kubálková zcela náhodou v Poděbradech, když se starší dáma vracela od lékaře. Cesta k autobusu, nástup a výstup, a další kus pěšky do ordinace ji velmi vyčerpaly, a proto s úlevou přivítala nabídku starostky na odvoz domů.

Žáky z Komendy čekají letos veliké změny

Nymburk – Žáci tří čtvrtých tříd ZŠ Komenského se budou od 3. září učit v upravených učebnách Obecního domu. Také se nebudou stravovat jako dosud v budově Hlaholu, ale spolu s ostatními dětmi z prvního stupně budou obědvat v jídelně Centra odborné přípravy (COP) v sousedství školy. Pro starší žáky zajistilo vedení školy polední stravování v penzionu Panorama.

Senior Park v Sokolči nabízí příjemné bydlení

Sokoleč /FOTOGALERIE/ - Žádný schod, žádný výtah, samostatný byt s kuchyňkou, z něhož se vychází do zahradního atria s posezením, zachování vlastního způsobu života, pocit bezpečí. Zároveň pomoc s nákupy a dopravou k lékaři, každodenní podpora, společenské aktivity, rodinná atmosféra, takže pocit osamělosti nehrozí… Sen každého seniora? Pro 45 obyvatel Senior Parku v Sokolči je to skutečnost.

Ve slabikáři je kus naší rodiny, říká syn ilustrátora Junka

Kersko /ROZHOVOR/ - Hláška z filmu Slavnosti sněženek o tom, jak malíř Junek dotčeně odmítá slepit andělíčkovi prdýlku, protože je „akademickej malíř a udělal slabikář pro děti,“ patří mezi k národním klenotům. Na svého otce, malíře a ilustrátora Václava Junka, na náš nejslavnější slabikář, na Kersko a jeho rázovité obyvatele v čele se spisovatelem Hrabalem, vzpomíná při příležitosti výstavy mistrových ilustrací a obrazů v Kersku jeho syn, úspěšný spisovatel Václav Junek mladší.

Festival Soundtrack Poděbrady je za dveřmi

Poděbrady – Mezinárodní Festival Filmové Hudby a Multimédií Soundtrack Poděbrady je jedinečný počin nejen svým zaměřením na filmovou hudbu, ale také orientací na nové formy umění, multimédia a nejmodernější technologie, které proměňují pasivní poslech hudby v interaktivní zážitek. Letos jede už naostro, po loňské ochutnávce se představí od čtvrtka 24. do neděle 27. srpna v celé parádě 1. ročník.

FOTO: V Sokolči se vody nikdo nebojí

Sokoleč – Koupaliště se stalo v neděli místem vodních radovánek malých i velkých Sokoláků. Sokolečská lávka je veselá akce pro milovníky vody na věk nehledě. Osvědčila se už vloni, a tak letos místní sokolové spolu s dobrovolnými hasiči opět připravili soutěž pro ty, kdo měli kuráž překonat pohyblivou lávku z polystyrenových pontonů co nejrychleji a hlavně – nespadnout do vln. Ti nejmenší capali s vozíkem, o něco větší utíkali s gymballem, ještě větší s pingpongovou pálkou a míčkem. I dospělé čekaly na trati nemalé nástrahy. Došlo i na přetahování lanem či tanec, poslední borci se pokusili přejet lávku na kole. Bavili se skvěle účastníci i početné fandící publikum. 

Vesnice se brání poštovnímu projektu Partner

Nymbursko – Mezi skoro sto šedesáti provozovnami, které Česká pošta převedla v posledních dvou letech na radnice nebo podnikatele ve vesnicích, jsou od letošní zimy i Semice na Nymbursku. Už šestý měsíc sídlí v místních Potravinách Snížkovi.

OBRAZEM: Koňská spřežení se sjela do Semic

Semice – Už po osmnácté se na kolbiště Pod Hůrou sjeli v sobotu účastníci na tradiční závod koňských spřežení pod názvem Semické derby. Program začal dopoledne a přinesl milovníkům jezdeckého sportu řadu zajímavých disciplín, například vozatajské hobby, parkury, ukázky práce s koňmi ze země i sedla, nechyběly ani skokové hobby parkury stupně Z.

Odehrál se 4. ročník festivalu Rock of Sadská

Nymbursko /FOTOGALERIE/ - Hudební festival Rock of Sadská rozjel u jezera rockovou smršť v pátek v 17 hodin a pokračoval v sobotu od 12 hodin. Hlavní hvězdou byl letos newyorský Pro-Pain, ale i řada dalších zahraničních jmen stála za to, například Ost+Front, Parasite Inc. nebo Voice of Ruin.

OBRAZEM: Labe zažilo paddleboarding

Nymburk – Zažít zábavu a přilákat lidi k vodě byl cíl pořadatelů sobotní soutěže v paddleboardingu, která se konala na Labi v areálu Vesláku.

OBRAZEM: Zdeněk Troška po roce opět diktoval

Přerov nad Labem - Skanzen v pohádkách Zdeňka Trošky je už tradiční srpnová akce, kterou připravuje k radosti stovek nadšených dětí i dospělých Polabské muzeum. Před desátou hodinou v sobotu dopoledne stála k pokladně u vstupu do skanzenu dlouhá fronta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení